Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wielkanocny Jarmark na Rynku Głównym, święto Rękawki na Kopcu Krakusa, tradycyjny odpust Emaus oraz nastrojowy festiwal Misteria Paschalia. Krakowianie jak co roku mają bardzo różnorodny wybór wielkanocnych propozycji! Zapowiada się czas bogaty w tradycje, obrzędy, ale też przeżycia duchowe.

W tym roku swój jubileusz świętuje festiwal Misteria Paschalia, w ramach którego w Krakowie wystąpią gwiazdy muzyki dawnej z całej Europy. Jak co roku odbędzie się Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym, konkurs na drzewko emausowe i odpust Emaus, a także tradycyjna Rękawka na Podgórzu.

Wielkanoc, czyli najważniejsze katolickie święto, to przede wszystkim możliwość wzięcia udziału w licznych okolicznościowych nabożeństwach, które odbywają się w krakowskich świątyniach. Dodatkiem są wydarzenia muzyczne, wystawy, tradycyjne jarmarki i festiwale to propozycje, w których chętnie biorą udział zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający miasto w tym czasie.

− Już po raz kolejny wraz z krakowskimi instytucjami kultury zachęcamy mieszkańców miasta i gości do korzystania z bogatego programu wydarzeń, które przy okazji Triduum Paschalnego i Wielkanocy odbywają się w Krakowie – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Zbliżające się dni są czasem ważnych duchowych przeżyć, a zarazem okazją do pielęgnowania różnorodnych tradycji, z których wiele ma jeszcze średniowieczny rodowód.

W tym roku swój jubileusz świętuje festiwal Misteria Paschalia, w ramach którego w Krakowie wystąpią gwiazdy muzyki dawnej z całej Europy. Jak co roku odbędzie się Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym, konkurs na drzewko emausowe i odpust Emaus, a także tradycyjna Rękawka na Podgórzu. Krakowianie będą mogli także przygotować święconkę oraz wybrać się na spacery do różnych kościołów w mieście szlakiem Bożych Grobów.

Nowa odsłona odpustu Emaus

Emaus to nazwa zwyczaju ludowego, który odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny w niektórych miejscowościach Polski, Czech i Słowacji. Niezwykle popularny Emaus krakowski ma formę odpustu przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu. Przez wiele lat w kramach ustawionych na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej sprzedawano m.in. piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki i dzwonki, drewniane zabawki i figurki, pukawki, piłeczki jojo, grzechotki i balony. Wierzono, że niektóre emausowe pamiątki, takie jak np. gliniane dzwonki, mają moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście.

W tym roku odbędzie się nowa odsłona odpustu Emaus, która ma na celu przywrócenie tradycji rzemieślniczych i zabawkarskich związanych z folklorem zwierzynieckim. Miastu zależy, aby z chaotycznego wydarzenia handlowego, nastawionego na sprzedaż masowo produkowanych towarów niskiej jakości, Emaus stał się inicjatywą, która koncentruje się na lokalnych tradycjach i dziedzictwie. Odpust w nowej formule ma nawiązywać do tradycyjnego asortymentu.

Konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe

Przez wiele lat w trakcie krakowskiego Emaus można było kupić oryginalną pamiątkę ‒ drzewko życia. Ta tradycja sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Drzewko symbolizowało również budzenie się przyrody do życia.

– To jest przepiękna tradycja, którą wspólnie pielęgnujemy z Muzeum Krakowa, tradycja, która wiąże się ze Zwierzyńcem, Salwatorem, podobnie zresztą jak tradycja Lajkonika czy szopkarsa – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. – Te wszystkie piękne tradycje kumulują się także w okolicach Emausu. Drzewko życia nawiązuje do sposobu przedwiosennego dekorowania kwiatami, ptaszkami, różnymi kolorowymi elementami zwykłych gałązek. Rozszerzamy konkurs i rozlewamy na całe miasto, więc drzewka emausowe w okresie świątecznym pojawią się na placach miejskich. Stanowią też symbol targów Wielkanocnych na krakowskim Rynku.

Muzeum Krakowa już po raz dziewiąty zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 6 kwietnia, a wręczenie nagród zostało zaplanowane na 10 kwietnia.

Kolorowy Jarmark Wielkanocny

Stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, a także bardziej orientalne produkty jak haftowane rękodzieło z Nepalu! Na Rynku Głównym do 10 kwietnia odbywa się Jarmark Wielkanocny. W trakcie jarmarku swoje produkty zaprezentuje ok. 80 wystawców. Wśród nich znajdą się także wystawcy z zagranicy, m.in.: z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroje ludowe, folkowe, koronki, hafty, biżuteria szydełkowa, korale, wianki, opaski, serwetki, haftowane ozdoby świąteczne, rzeźby, zabawki dla dzieci, ptaki, magnesy czy pudełka ozdobne.

Podczas wydarzenia można także spróbować lokalnych wyrobów i wypieków, a kiermaszowi towarzyszyć będzie program artystyczny, w którym znalazły się występy regionalnych zespołów i propozycje zaczerpnięte z małopolskich tradycji.

Muzyczna „Pasja” w Niedzielę Palmową

Okres wielkiego postu pełen będzie muzycznych zaskoczeń. Capella Cracoviensis na ten czas przygotowała trzy wykonania „Stabat Mater”: Boccheriniego, Pergolesiego i Vivaldiego, a także responsoria Gesualda.

I jak co roku Capella rozpoczęła Wielki Tydzień wykonaniem „Pasji” Jana Sebastiana Bacha. 2 kwietnia o godz. 18.00 w Niedzielę Palmową, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego można było usłyszeć „Pasję wg św. Mateusza” BWV 244 b. Muzykom Capelli Cracoviensis towarzyszył Chór w Kontakcie. To działający od 2015 roku zespół pod batutą Wassima Ibrahima, który promuje muzykę świata, wykonując w kilkunastu językach utwory łączące wszystkie religie.

Festiwal Misteria Paschalia

4 kwietnia rozpoczęła się 20. edycja Festiwalu Misteria Paschalia. To jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, od 2004 roku organizowany w okresie Wielkiego Tygodnia. Nastrojowe koncerty muzyki odbywają się m.in. w krakowskich kościołach czy w Kopalni Soli Wieliczka, zachwycając od wielu lat miejscowych i przyjezdnych melomanów.

Do Krakowa wracają Vincent Dumestre z Le Poéme Harmonique oraz Christophe Rousset wraz z Les Talens Lyriques – dwa znakomite zespoły, które przez lata tworzyły historię festiwalu. Ich koncerty zabrzmią odpowiednio na otwarcie i zamknięcie głównego programu. Wraca też Leonardo García Alarcón ze słynną Cappella Mediterranea.

W Krakowie po raz pierwszy wystąpią: Sebastien Daucé i Ensemble Correspondances oraz Cohaere Ensemble. Tegoroczny festiwal rozszerzy swoje ramy, 16 kwietnia − w Niedzielę Wielkanocną w Kościołach wschodnich wystąpi Ensemble Irini z Lilą Hajosi, prezentując „Motety” Heinricha Isaaca oraz pieśni liturgiczne Gruzji XV–XVI wieku łączące muzykę Wschodu i Zachodu. W programie towarzyszącym znajdziemy także muzyczne spacery i wykłady.

Rękawka: przybycie Słowian do kraju nad Wisłą

11 kwietnia, odbędzie się kolejna edycja Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie „Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”.

Szacuje się, że tradycja odprawiania pogańskich obrzędów związanych z nadejściem wiosny, do których nawiązuje Święto Rękawki, sięga wczesnego średniowiecza (ok. VIII w.). Z czasem charakter wydarzenia się zmieniał – odchodzono od kultywowania zwyczajów zapoczątkowanych przez przodków i świątecznej atmosfery. W połowie XX w. Rękawka kojarzona już była jedynie z festynem i jarmarczną atrakcją. W 2001 r. udało się powrócić do historycznych korzeni święta i przygotować rekonstrukcję wydarzeń sprzed wieków.

Uczestnicy tegorocznej Rękawki będą mogli zobaczyć rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych zwyczajów Słowian, związanych z wiosennym świętem zmarłych, obejrzeć z bliska starcie dwóch wielkich armii, czy zajrzeć do słowiańskiej osady, ale również dowiedzieć się, jak wyglądało „spotkanie starego z nowym”, odwiedzić uroczysko, w którym pokonane bóstwa będą zwodzić przybyłych, a także spotkać słowiańskie stwory namawiające do osiedlenia się w nowej osadzie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Źródła: Strefa Miast