Smok to postać, która nieodłącznie i powszechnie kojarzy się z Krakowem. Nic zatem dziwnego, że to właśnie u nas każdego roku odbywa się wielka parada baśniowych postaci. Kraków zamieni się w prawdziwy smoczy gród na dwa czerwcowe dni. 3 czerwca na Wiśle odbędzie się wielkie widowisko plenerowe, a 4 czerwca ulicami miasta przejdzie smocza parada.
W organizowanej od ponad dwóch dekad paradzie biorą udział smoki przygotowane przez instytucje z całej Polski. Trwają zgłoszenia do konkursu, który w tym roku teatr Groteska organizuje pod hasłem Wielki Odlot. Mogą w nim wziąć udział placówki (publiczne i niepubliczne) o charakterze kulturalno-oświatowym i oświatowym: szkoły podstawowe, średnie, integracyjne, specjalne, przedszkola, świetlice osiedlowe, domy kultury, kluby kultury i stowarzyszenia.
Dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych przez daną instytucję mają przygotować ruchomą figurę smoka. Jak ma wyglądać? Powinna mieć od 3 m do 15 m długości i nie więcej niż 3,5 m wysokości. Dzieci jako twórcy i „treserzy” smoków mają je animować podczas parady.
– Było już tyle haseł parad, że tym razem postanowiliśmy dać absolutną wolność wszystkim smokologom. Kochani, drodzy, nieustraszeni badacze i kreatorzy smoczej rzeczywistości, nadszedł wasz czas. Bez żadnych wskazówek, żadnych ograniczeń programowych z naszej strony puśćcie wodze wyobraźni i przygotujcie smoki, o jakich ucho nie słyszało i jakich oko nie widziało. Niech 22. Wielka Parada Smoków zapisze się na kartach Wielkiej Historii Smoków jako wydarzenie wiekopomne. Niech Wielki Odlot będzie punktem rozpoczynającym nowożytną historię smoczego królestwa – zachęca teatr Groteska, organizator konkursu.
Chętni do udziału w konkursie powinni przesłać zgłoszenie do Groteski do 20 kwietnia. Dodatkowe informacje i regulamin można znaleźć na stronie internetowej teatru: groteska.pl.