Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zapisanie dziecka do żłobka publicznego w Krakowie to nie kaszka z mlekiem. Rodzice muszą myśleć o zapisach jeszcze przed narodzinami malucha, a i to nie jest gwarancją miejsca. Dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ na lata 2022-2029 ma zmienić tę sytuację. W najbliższych latach liczba miejsc w żłobkach zwiększy się o blisko 1100.

Na obecną chwilę w Krakowie mamy ponad 12 tys. miejsc w żłobkach. Jednak wciąż budują się nowe osiedla, mieszkańców przybywa, więc coraz trudniej zarezerwować placówkę dla swojego malucha

Na obecną chwilę w Krakowie mamy ponad 12 tys. miejsc w żłobkach. Jednak wciąż budują się nowe osiedla, mieszkańców przybywa, więc coraz trudniej zarezerwować placówkę dla swojego malucha. Kraków od kilku lat realizuje program budowy nowych żłobków i modernizację już istniejących.

– W najbliższych latach chcemy przekazać mieszkańcom co najmniej 1100 nowych miejsc w krakowskich żłobkach samorządowych. W planie na lata 2023–2026 jest budowa i modernizacja łącznie dziewięciu placówek. Inwestycje będą mogły liczyć na dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ w edycji 2022-2029 – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Nowe żłobki samorządowe najszybciej powstaną w dzielnicy Zwierzyniec i na Wzgórzach Krzesławickich. Zwierzyniec zyska placówkę przy ul. ks. Józefa i znajdzie tu opiekę ok. 100 maluchów. Żłobek ma zostać wybudowany na gminnej działce na wysokości ul. Benedyktowicza.

Z kolei dla mieszkańców dzielnicy Wzgórza Krzesławickie placówka powstanie przy ul. Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik. Tutaj zaplanowano żłobek dla ok. 100 dzieci, wykonany w technologii modułowej, gdzie elastyczny system pozwala na swobodną aranżację obiektów. Drugi ze żłobków w tej dzielnicy planowany jest przy ul Lubockiej. Będzie to mniejsza placówka niż poprzednie. Przewidziano tam ok. 50 miejsc dla maluchów.

Gdzie jeszcze powstaną nowe żłobki?

W planach jest budowa nowych żłobków i modernizacja już istniejących.

Dzielnica VI Bronowice – w miejscu dawnego przedszkola przy ul. Jabłonkowskiej 29a powstanie nowy żłobek dla 150 dzieci. W tym roku planowany jest wybór wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych. Te mogłyby się zacząć już pod koniec 2024 roku. Budynek będzie realizowany w technologii modułowej. Oprócz tego zagospodarowany zostanie teren wokół nowej placówki.

Dzielnica VIII Dębniki – nowy żłobek ma powstać przy ul. Działowskiego. Będzie to również placówka dla 150 dzieci. W tym roku planowane jest uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę i rozpoczęcie robót budowlanych.

Dzielnica X Swoszowice – nowa placówka dla najmłodszych powstanie przy ul. Wróblowickiej. Budynek będzie dostępny dla 80 dzieci. W tym roku przewidziane jest opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy żłobka w technologii modułowej, następnie zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

Dzielnica XIII Podgórze – w Podgórzu powstaną aż dwie nowe placówki! Pierwsza z nich przy ul. Rybitwy dla 100 dzieci. Drugi żłobek ma powstać przy ul. Krzemionki. Planuje się, że w tej placówce będzie miejsce dla 100 maluchów. Prace budowlane powinny się rozpocząć w IV kwartale tego roku.

Dzielnica XVIII Nowa Huta – w tej dzielnicy planowane są cztery inwestycje.

Pierwsza z placówek – dla 70 dzieci – powstanie przy ul. Drożyska. Niebawem ogłoszony będzie przetarg na opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego, a po wykonaniu tego zakresu – ZIM będzie chciał wyłonić wykonawcę projektu i robót budowlanych. Druga placówka to żłobek przy ul. gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego. W budynku wygospodarowane będzie miejsce dla 50 maluchów.

Z kolei przy ul. Niebyłej w Branicach powstanie żłobek dla 80 dzieci. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej inwestycji jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na projekt i budowę po opracowaniu koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego.

O dodatkowe miejsca dla dzieci wzbogaci się też najstarsza część Nowej Huty. Działający na os. Willowym 2 żłobek zostanie przebudowany, dzieci czemu placówka będzie mogła przyjąć o 50 maluchów więcej niż obecnie. A więc po realizacji zadania zaoferuje 150 miejsc.

Źródła: Strefa Miast