Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Mija 30 lat od premiery „Listy Schindlera”, nagrodzonego siedmioma Oscarami dzieła Stevena Spielberga. Jeden z najważniejszych obrazów wojennych w historii kinematografii zrealizowano w Krakowie. W mieście wciąż można natknąć się na elementy jego scenografii.

Premiera „Listy Schindlera i konferencja prasowa z udziałem jego twórców odbyła się 30 lat temu w kinie Kijów.

Premiera „Listy Schindlera” i konferencja prasowa z udziałem jego twórców odbyła się 30 lat temu w kinie Kijów. Z okazji rocznicy w tym samym miejscu spotkały się osoby biorące udział w tworzeniu filmu. Gościem honorowym była ocalała z Zagłady Niusia Horowitz-Karakulska, która pracowała na planie jako konsultantka.

„Lista Schindlera” opowiada o niemieckim biznesmenie Oskarze Schindlerze, który otworzył w okupowanym Krakowie fabrykę prosperującą w oparciu o tanią siłę roboczą, jaką byli przymuszani do pracy Żydzi. Kiedy naziści wprowadzili plan Zagłady na terenie niemal całej Europy, Schindler zatrudniał w swojej fabryce kolejnych żydowskich pracowników, tym samym ratując ich od śmierci. Akcja filmu rozgrywa się m.in. na terenie obozu KL Plaszow. Przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów, przede wszystkim Żydów, ale także Polaków i Romów, ok. 6 tysięcy osób straciło w nim życie.

Poruszająca opowieść rozgrywa się na tle realistycznej scenografii stworzonej przez Allana Starskiego i Ewę Braun. Muzykę do filmu skomponował John Williams. Wystąpili w nim m.in. Liam Neeson jako Oskar Schindler, Ben Kingsley jako jego sekretarz Izaak Stern oraz Ralph Fiennes w roli Amona Götha, bezdusznego komendanta obozu w Płaszowie. Obok nich pojawili się polscy aktorzy: Andrzej Seweryn, Anna Mucha, Piotr Polk, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg, Jerzy Nowak, Agnieszka Krukówna, Olaf Lubaszenko i Maja Ostaszewska.

Film był kręcony w krakowskim kamieniołomie Libana, zlokalizowanym w sąsiedztwie obozu. Twórcy „Listy Schindlera” odtworzyli w nim realia obozu w Płaszowie: 34 baraki, 7 wież strażniczych i wiernie odwzorowaną willę komendanta Amona Götha. Drogi wyłożono betonowymi replikami macew. Do dziś w kamieniołomie można znaleźć resztki filmowej scenografii: płyty udające macewy, słupy ogrodzeniowe i schodki.

– Film zainicjował ważny międzynarodowy dialog polsko-żydowski oraz wiele działań podejmowanych w mieście mających na celu zachowanie i pielęgnowanie pamięci o ofiarach KL Plaszow i – szerzej – czasu Zagłady – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

To przede wszystkim otwarcie w dawnej fabryce Schindlera oddziału Muzeum Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera. W 2010 r. została udostępniona ciesząca się niesłabnącą popularnością wystawa „Kraków – czas okupacji 1939–1945”. To również troska o poobozowy teren, na którym powstaje Muzeum KL Plaszow.

Źródła: Strefa Miast