Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Utalentowany malarz, rysownik, scenograf i filozof. Uważany za najwybitniejszego współczesnego pisarza ikon w Polsce i jednego z najlepszych na świecie. Jerzy Nowosielski był związany z Krakowem niemal przez całe życie. W tym roku przypada 100. rocznica jego urodzin. Z tej okazji Galeria Starmach – Inicjator Roku Jerzego Nowosielskiego – przygotowała wystawę „Pracownia Jerzego Nowosielskiego”.

Pierwszą pracownią Jerzego Nowosielskiego był strych niewielkiego domu rodzinnego na ul. Podmiejskiej 9 w Krakowie. Łącznie pracowni było sześć: cztery krakowskie i dwie łódzkie.

"Pracownia" to wystawa, która jest próbą przypomnienia łódzkich i krakowskich wnętrz artysty oraz przywołaniem sposobu jego myślenia o pracy twórczej w prywatnym otoczeniu. To także charakterystyczna tylko dla Nowosielskiego aranżacja mieszkania na potrzeby malarskiego atelier.

– Pracownia Jurka, którą mu urządził ojciec na strychu swojego domu, była duża, ładna, no powiedzmy, taka, jaka pracownia malarska być powinna – pisał w swoich wspomnieniach malarz Jerzy Tchórzewski. – Chyba nie była ona niczym szczególnym udekorowana, jedyna jej dekorację stanowiły obrazy Jurka. Co jakiś czas wymieniał je, tworząc nowe zestawy, nowe environment, o innej niż poprzednie atmosferze, mające jedynie niezmienny, jedyny w swoim rodzaju nowosielski charakter. Czasem, jakby mu tego było za mało, wchodził bezpośrednio swoim malarstwem na najprostsze sprzęty, takie jak szafa, stołek – malował na nich swoje trójkąty i trapezy, ale było to jedynym uzupełnieniem tego spektaklu, który tworzyły jego płótna.

Pierwsza pracownia Nowosielskiego: ul. Podmiejska 9

Pierwszą pracownią Jerzego Nowosielskiego był strych niewielkiego domu rodzinnego na ul. Podmiejskiej 9 w Krakowie. Łącznie pracowni było sześć: cztery krakowskie i dwie łódzkie.

– Kiedyś odwiedził mnie Nowosielski. Przyjąłem go w mieszkaniu. Rozmawiamy. W pewnej chwili Jurek mówi: „Tu jest bardzo miło, ale przejdźmy do pracowni. Wiesz, w pracowni jest zawsze coś świętego”. Święte słowa – pomyślałem, bo przecież do pracowni, jak do każdego miejsca kontaktującego nas z inną sferą, wchodzi się normalnie, ale wychodzi się z niej w osobliwy sposób – przez obrazy – wspominał malarz Jerzy Tchórzewski.

Andrzej Wajda wspomina, że podczas jednych zajęć Nowosielski jeździł rowerem po sali, a studenci starali się go narysować. Szukał w malarstwie nowych możliwości, ale uważał, że kanony są niezbędne, bo tylko mocna konwencja pozwala manifestować wolność. Współpracował z Tadeuszem Kantorem, pracował na krakowskiej ASP.

Inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Malarz urodził się 100 lat temu, 7 stycznia 1923 r., w Krakowie. Wystawa „Pracownia” w Galerii Starmach ma być więc równocześnie uczczeniem setnej rocznicy urodzin wybitnego artysty, scenografa, pedagoga i filozofa.

Wystawę można obejrzeć do 11 maja od poniedziałku do piątku w godz. 11-17 przy ul. Węgierskiej 5. Kuratorem jest Andrzej Szczepaniak.

Źródła: Strefa Miast