Podczas gdy katolicy dzielą się opłatkiem i świętują narodziny Jezusa, Żydzi na całym świecie obchodzą Święto Świateł (hebr. Chag ha-Orim), zwane powszechnie Chanuką. Aby uczcić żydowskie święto na Małym Rynku oraz przy ulicy Szerokiej pojawiły się trzymetrowe świeczniki chanukowe, przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków.
To sposób włączenia się we wspólne świętowanie przygotowany z myślą o żydowskiej społeczności mieszkającej w Krakowie. To też symboliczne nawiązanie do żydowskiej historii Krakowa i przybliżenie tego święta i tradycji wszystkim tym, którzy jej nie znają. Podobny cel mają warsztaty realizowane przez Muzeum Krakowa w Starej Synagodze.
Chanukowe pieniądze i gra w drejdla
Na ulicach izraelskich miast, w synagogach i wszędzie tam, gdzie działają żydowskie gminy wyznaniowe, można zobaczyć lampki chanukowe, które symbolizują nadejście świątecznego czasu. Zgodnie z żydowskim kalendarzem Święto Świateł wypada 25 dnia miesiąca kislew (listopad–grudzień) i trwa przez osiem dni, do 2 dnia miesiąca tewet (grudzień–styczeń). W tym roku Chanuka rozpoczęła się 18 grudnia po zachodzie słońca.
W nagrodę za pilne studiowanie Tory podczas Chanuki dzieci otrzymywały „chanukowe pieniądze”, czyli drobne monety. Później najmłodsi zaczęli otrzymywać drobne prezenty, było to szczególnie wśród amerykańskich Żydów. W Izraelu natomiast nie ma zwyczaju otrzymywania podarunków, ale jest tradycja gry w chanukowego bączka, czyli drejdla.
Zasady gry nie są skomplikowane. Gracze umieszczają w puli ustalona liczbę czekoladowych monet, a następnie kolejno kręcą bączkiem. Na każdej ścianie bączka widnieje inna litera hebrajskiego alfabetu, które są pierwszymi literami słów w zdaniu: „Nes Gadol Haja Szam” („Wielki cud zdarzył się tam”). Przykładowo, jeśli wypadnie נ (nun), to obracający bączkiem nic nie wygrywa, ponieważ to pierwsza litera słowa niszt, czyli „nic” w języku jidysz.
− Chanuka to radosne święto rodzinne. Upamiętnia cud, który nastąpił po odzyskaniu Świątyni Jerozolimskiej sprofanowanej przez wojska syryjskie. Zapraszamy do Starej Synagogi, by zapalić światła na świeczniku chanukowym, poznać zwyczaje świąteczne i zakręcić bączkiem chanukowym – zachęcają przedstawiciele Muzeum Krakowa.