W tym roku kończy się pięcioletnia kadencja rad dzielnic. Do ich najważniejszych obowiązków należą wybór, planowanie i ocena wykonania zadań dotyczących bezpośrednio obszaru dzielnicy, np. prac budowlanych przy żłobkach, przedszkolach, szkołach, a także składanie wniosków do Rady Miasta Krakowa, prezydenta miasta i miejskich jednostek organizacyjnych w sprawach istotnych dla mieszkańców. Dzielnice uczestniczą również w komisjach konkursowych wybierających dyrektorów miejskich placówek działających na ich obszarze.
Dzielnicowe komisje wyborcze zarejestrowały łącznie 1211 kandydatów na radnych. 10 grudnia lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00–21.00. W odrębnych obwodach głosowanie odbędzie się w godzinach 15.00–21.00. Idąc do głosowania, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa lub inny dokument z fotografią zawierający imię, nazwisko i PESEL wyborcy.
Każdy wyborca będzie mógł oddać głos na jednego kandydata w swoim okręgu. W prawie każdej z 18 dzielnic Krakowa rady składają się z 21 osób. Wyjątkiem są Łagiewniki-Borek Fałęcki oraz Wzgórza Krzesławickie, gdzie jest po 15 radnych. W lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania. Wyborca stawia znak „X” w kratce z lewej strony, obok nazwiska kandydata, na którego głosuje. Można głosować tylko na jednego kandydata.
Osoby z niepełnosprawnościami i te, które ukończyły 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowej komisji wyborczej. Zapisy są przyjmowane przez pracowników Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia pod tel. 12 616 50 75 oraz 12 616 52 78 do 9 grudnia w godz. 8.00–15.00 i 10 grudnia (w dniu wyborów) w godz. 7.00–21.00.
Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
- stale zamieszkuje na obszarze działania danej Rady Dzielnicy
- nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu.