Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Do końca kwietnia zostaną uruchomione tężnie solankowe na Bagrach i przy Zalewie Nowohuckim. Ale w naszym mieście powstanie także nowa tężnia. Pojawi się przy ul. Padniewskiego, niedaleko Łąk Nowohuckich. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na jej budowę i szuka wykonawcy robót. Oferty można składać do 6 maja do godz. 11.00.

Pomysł budowy tężni solankowej przy ul. Padniewskiego pochodzi z projektu budżetu obywatelskiego.

Zdrowotne właściwości tężni solankowej są powszechnie znane. Godzinny spacer przy niej dostarcza dawkę jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Kuracja jest szczególnie wskazana dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Jak działa tężnia solankowa? To drewniana konstrukcja wypełniona gałęziami tarniny. Tarninę oblewa woda solankowa tłoczona przez pompę zainstalowaną w części technicznej. Rozpylona solanka jest bogata w jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo. Pod wpływem słońca i wiatru tworzy dookoła tężni dobroczynny aerozol zawierający krople wody solankowej i zjonizowane przez nie powietrze. Wchłaniany go podczas oddychania.

Pomysł budowy tężni solankowej przy ul. Padniewskiego pochodzi z projektu budżetu obywatelskiego. Będzie to trzecia taka konstrukcja w naszym mieście. Krakowianie korzystają już z tężni nad Bagrami i Zalewem Nowohuckim.

Źródła: Strefa Miast