Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to nowe rozwiązanie, którym interesuje się bardzo dużo gmin. Zadaniem SIM jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. To rozwiązanie bardzo podobne do znanych dobrze TBS-ów. Podczas uroczystego podpisania aktu erekcyjnego spółki „Ziemia Krakowska”, rozszerzyła ona się o gminę Kraków oraz gminę Charsznica.
Miasto chciało budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em, w którym Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem. Niestety, pojawiły się problemy. Aby w pełni skorzystać ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowań prawnych. Ze względu na długi czas wyboru partnera, pojawiło się ryzyko, co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia.
– Kiedyś TBS-y zaspokajały lukę czynszową, teraz będą to SIM-y. Kraków posiada gminne grunty, które są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, w związku z tym będziemy tam budować mieszkania. Zresztą robimy to od wielu lat – wybudowaliśmy już 3 osiedla socjalne, a to jest już 600 mieszkań dla tych ludzi. Teraz będziemy budować dla tej średniej grupy.
Formuła SIM cieszy się dużym zainteresowaniem wśród krakowian. Analiza z przełomu 2022 r. i 2023 r. wykazała, że mieszkańcom Krakowa bardzo spodobał się pomysł wynajmu lokalu w formule społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Realizacja projektu SIM pozwoli na uzupełnienie oferty mieszkaniowej miasta i zmniejszenie tzw. luki czynszowej oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie posiadają zdolności kredytowej.
– To ma znaczenie przede wszystkim dla dosyć szerokiej grupy mieszkańców, którzy mają swoje potrzeby mieszkaniowe, a nie mieszczą się w żadnej z tych dwóch grup – podkreśla Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Ta inicjatywa wychodzi im naprzeciw, po prostu będą mogli mieć mieszkanie.
Mieszkania SIM. 3 mln zł grantu dla Krakowa
Przyznany miastu grant w wysokości 3 mln zł to środki, które zostaną przeznaczone na kapitał powstałej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie. Równymi udziałowcami spółki SIM „Ziemi Krakowskiej” są gminy: Kraków, Skała, Iwanowice, Alwernia, Charsznica, Gdów, Wieprz, Gołcza, Sułoszowa, Raciechowice i Pałecznica.
– W przyszłości będziemy musieli wnieść do spółki nieruchomość przy ulicy Padniewskiego, na której spółka wybuduje około 100–115 mieszkań czynszowych. Zasady wyboru najemców określi w stosownej uchwale Rada Miasta Krakowa, która wskaże kryteria pierwszeństwa i zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków – dodaje krakowski magistrat. – O wniesieniu nieruchomości do spółki również zadecyduje Rada Miasta Krakowa. Wiązać się będzie z tym konieczność poniesienia VAT.
Inwestycja mieszkaniowa finansowana będzie z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK, taniego kredyt w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) oraz z partycypacji przyszłych lokatorów, wynoszącej 15–25 proc. kosztów zgodnie z odpowiednią ustawą.
Miasto ma szansę na bezkosztowe (oprócz wniesienia działki i kosztów VAT od tej czynności) wybudowanie mieszkań czynszowych oraz zdobycie wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.