Trwa walka z trudnym przeciwnikiem. Mróz i obfite opady śniegu już nie raz dały się we znaki nie tylko mieszkańcom Krakowa, ale i miejskim służbom. Dyspozytorzy MPO całodobowo monitorują prognozy pogody i temperaturę powierzchni ulic w mieście. Każdy z pojazdów biorących udział w akcji „Zima” jest wyposażony w GPS. Monitoring miejski zapewnia podgląd głównych punktów komunikacyjnych i ulic.
W mieście jest kilka standardów utrzymania dróg podczas zimy. Służby trzymają się więc określonych wytycznych, z których najważniejszy jest standard I – przejezdność dla dróg krajowych i wojewódzkich oraz innych o dużym znaczeniu w krakowskiej komunikacji. Standard II zakłada odśnieżenie dróg powiatowych i dróg, po których prowadzona jest komunikacja publiczna. W standardzie III znalazły się natomiast drogi gminne.
– Tutaj liczy się czas od momentu ustania opadów, to jest coś, czego większość ludzi nie rozumie i myśli, że musimy mieć wszystko ogarnięte natychmiast, kiedy zacznie padać, a drogi błyskawicznie będą czarne – mówi Piotr Odorczuk, rzecznik krakowskiego MPO. – Tak to nie wygląda. Na pierwszym miejscu są drogi krajowe, które są kluczowe dla komunikacji w Krakowie, do 2 godzin po ustaniu opadów śniegu. Jeżeli śnieg cały czas pada, my cały czas pracujemy.
W terenie działa 265 pojazdów: 73 solarki, 39 jednostek do utrzymania chodników, 42 zespoły do utrzymania obiektów inżynierskich, 9 zespołów do wywozu śniegu, 58 jednostek do utrzymania ulic, 38 zespołów do utrzymania terenów wewnątrz-osiedlowych i 6 zespołów do utrzymania miejsc postojowych.
– Siłą rzeczy nie da się w magiczny sposób sprawić, żeby te drogi natychmiast były czarne – dodaje Piotr Odorczuk.
Ze względu na ochronę zwierząt oraz przyrody, służby utrzymujące tereny zielone mają zakaz stosowania soli. W tych miejscach odśnieżanie odbywa się mechanicznie i ręcznie oraz przy pomocy piasku.
Właściciele nieruchomości
Właściciele, zarządcy i użytkownicy nieruchomości mają obowiązek odśnieżania obiektów, które nadzorują. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal targowych, sportowych czy magazynów. Prawo nakłada na nich obowiązek usuwania śniegu z dachów, powstających sopli oraz odśnieżania chodników. Zalegający śnieg na dachach oraz powstające sople zagrażają życiu i zdrowiu przechodniów! Grube warstwy śniegu na dachach mogą także doprowadzić do katastrof budowlanych.
Zgłoś interwencję
Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61) lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.