Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Grzegorz Turnau, Jerzy Fedorowicz czy Alicja Bachleda-Curuś. V LO w Krakowie może pochwalić się pokaźną listą znanych absolwentów. A teraz także tytułem najlepszej szkoły w Polsce! Krakowska „Piątka” pokonała 1868 innych liceów i zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu. Na uwagę zasługują też świetne wyniki innych krakowskich szkół ponadpodstawowych.

V LO w Krakowie zajęło 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów

W ogólnopolskim rankingu liceów 2023 roku, przygotowanym przez portal WaszaEdukacja.pl, uwzględnione zostały liczne kryteria, takie jak: wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) z lat 2020-2022. Dane do rankingu pozyskano z OKE, CKE oraz MEiN.

Szkoły mogły uzyskać maksymalnie sto punktów. Krakowska „Piątka” uplasowała się na pierwszym miejscu z wynikiem 84,44. Drugie i trzecie miejsce zajęły dwa licea z Warszawy: XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego (83,911 pkt.) oraz XIV Liceum im. Stanisława Staszica (83,844 pkt.). V liceum z Krakowa uzyskało lepszy rezultat niż w ubiegłym roku. Wtedy z wynikiem 82,639 pkt zajęło trzecie miejsce, zaraz za dwoma warszawskimi ogólniakami, które wyprzedziło w tym roku.

V Liceum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oferuje uczniom szeroki wybór przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym, w tym języki obce, matematykę, fizykę i informatykę. W szkole działają liczne koła zainteresowań: koło teatralne języka angielskiego, chór, warsztaty matematyczne, sekcja siatkarska, Akademia Filmowa, warsztaty teatralne, warsztaty edukacji obywatelskiej, udział w pracach parlamentu młodzieży (organizacja debat) czy warsztaty medyczne prowadzone przez lekarzy ze Specjalistycznego Szpitala im. J.Dietla w Krakowie, działalność wolontariatu. Dzięki temu licealiści mogą rozwijać pasje i zdobywać nowe umiejętności!

Szkoła może też pochwalić się współpracą zagraniczną – wymianą edukacyjną z HCRHS Flemington w USA, wymianą z Jacobson Gymnasium Seesen (Niemcy), a także wymianą z włoskim gimnazjum z Molfelty.

Krakowskie licea otwierają i zamykają pierwszą setkę

W pierwszej setce rankingu portalu WaszaEdukacja.pl znalazło się jeszcze pięć krakowskich liceów: I LO (12. miejsce), II LO (64. miejsce), VI LO (78. miejsce), VII Prywatne LO (89. miejsce) i Liceum Zakonu Pijarów (100. miejsce). W krakowskim rankingu wzięło udział 57 liceów, które spełniły wymogi regulaminu.

Lista 10 najlepszych krakowskich liceów według rankingu, w tym miejsce zajmowane w zestawieniu ogólnopolskim:

  1. V Liceum im. Augusta Witkowskiego Kraków – 84.44 pkt (1. miejsce w Polsce)
  2. I Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego Kraków – 80.145 pkt (12. miejsce w Polsce)
  3. II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego Kraków – 67.46 pkt (64. miejsce w Polsce)
  4. VI Liceum im. Adama Mickiewicza Kraków – 66.663 pkt (78. miejsce w Polsce)
  5. VII Prywatne Liceum im. Mikołaja Reja w Krakowie Kraków – 65.476 pkt (89. miejsce w Polsce)
  6. Liceum Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego Kraków – 64.156 pkt (100. miejsce w Polsce)
  7. VIII Prywatne Akademickie Liceum w Krakowie Kraków – 63.988 pkt (104. miejsce w Polsce)
  8. Liceum Zgromadzenia Sióstr Augustianek im. św. Rity Kraków – 63.858 pkt (109. miejsce w Polsce)
  9. Liceum Salezjańskie Kraków – 62.664 pkt (133. miejsce w Polsce)
  10. VII Liceum im. Zofii Nałkowskiej Kraków – 62.576 pkt (138. miejsce w Polsce)

W pierwszej i drugiej setce gęsto od krakowskich techników

Wśród szkół technicznych najlepsze okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, a pozycję wicelidera, o czym zdecydowała niewielka różnica punktowa, zajęło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, które oferuje specjalizację z zakresu łączności i pozwala na zdobycie wiedzy z takich dziedzin, jak telekomunikacja, sieci komputerowe czy radiokomunikacja.

Uczniowie mają możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w pracowniach szkolnych oraz podczas praktyk zawodowych w firmach. Przypomnijmy, że w tegorocznym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 to krakowskie technikum zostało sklasyfikowane na drugim miejscu.

Na uwagę zasługuje także liczna obecność krakowskich szkół technicznych w pierwszej i drugiej setce zestawienia: Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska (10. miejsce), Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 (11. miejsce), Technikum Gastronomiczne nr 11 (76. miejsce), Technikum Odzieżowe nr 18 (86. miejsce), Technikum Budowlane nr 1 (103. miejsce), Technikum Poligraficzno-Medialne nr 20 (120. miejsce), Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 (124. miejsce), Technikum Mechaniczne nr 15 (144. miejsce), Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 (158. miejsce).

Z całym rankingiem można zapoznać się na stronie internetowej: waszaedukacja.pl/ranking.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • liceum