Nowa inwestycja w Bieżanowie ma być wykonana z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy. Urządzenia zwiększą pojemność koryta rzeki w obszarze zabudowanym, co ma chronić mieszkańców przed wylewaniem Serafy. Grodzice winylowe zostaną zamontowane obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów.
Zarządzanie wodami na terenie kraju należy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jednak w trosce o mieszkańców władze Krakowa zdecydowały się sfinansować ten zakup.
– Mimo że sprawa bezpośrednio nie leży w naszym zakresie, ponieważ rzeki są w zarządzie Wód Polskich, to uznaliśmy za konieczne udzielenie wsparcia ze względu na mieszkańców, którzy szczególnie doświadczyli w ubiegłym roku wylania rzeki Serafy i ponieśli wiele kosztownych zniszczeń – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Miasta Krakowa. – To bardzo ważne przedsięwzięcie, tym bardziej że udało nam się zdobyć 10 000 000 zł w trudnym tegorocznym budżecie. Mam nadzieję, że to rozwiązanie będzie chroniło mieszkańców przed zalewaniem w skuteczny sposób.
Współpraca mieszkańców
W ramach inwestycji zostaną zamontowane ściany grodziowe, które będą umieszczane jeszcze w obszarze wody i na jej granicy z brzegiem. Dzięki temu nie ma mowy o ingerencji w cudzy grunt. Potrzebna była natomiast zgoda właścicieli ziemi, żeby urządzenia instalujące grodzie mogły wykonać to zadanie. Ważną rolę odegrało w tym zakresie Stowarzyszenie „Bieżanów Prokocim – STOP POWODZI”. Przez ostatnie 8 miesięcy członkowie stowarzyszenia zebrali zgody na realizację inwestycji od właścicieli prawie 100 działek, które przylegają do Serafy!
– Wszyscy zawsze boją się, że tego typu prace mogą wyrządzić jakieś szkody lub naruszać własność mieszkańców. Stowarzyszenie wykonało bardzo dużą pracę – dodaje Andrzej Kulig. – Bardzo dziękuję mieszkańcom za to, że tak naprawdę chroniąc siebie, chronią także innych: najbliższych, sąsiadów, znajomych i przede wszystkim tych ludzi, których ta woda zalewała.
Zmniejszenie przepływów powodziowych
Nowa infrastruktura pozwoli na osiągnięcie odpowiednich parametrów koryta rzeki tak, aby znacznie poprawić bezpieczeństwo spływu wód wezbraniowych. Dzięki planowanemu zakończeniu budowy zbiornika Malinówka 1, 2, 3 oraz Serafa 2, a przy tym podwyższeniu obwałowań, specjaliści szacują, że przepływy powodziowe spadną z 27,2 m³/s na wlocie do zbiornika do 10,4 m³/s poniżej zbiornika.
Prace obejmują: budowę czterech suchych zbiorników retencyjnych, wykonanie muru z grodzic winylowych na prawym brzegu na odcinku w rejonie osiedla Złocień (prace zakończono, koszt 420 m murów wyniósł 2 mln zł) oraz odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów. Wysokość obwałowania z grodzic wyniesie od 50 centymetrów do 1 metra.
– Muszę powiedzieć, że zarówno w moim życiu od czasu ubiegłorocznej powodzi, ale przede wszystkim w życiu mieszkańców, każdy deszcz wywołuje zawsze drżenie – komentuje Andrzej Kulig. – Przy większym deszczu zawsze dzwonię do naszych służb i dopytuję, co się dzieje w Bieżanowie. Cieszę się, że ta inwestycja uchroni mieszkańców.
Realizacja jest możliwa dzięki zawartemu 11 lutego porozumieniu pomiędzy GMK a PGW WP, które dotyczyło współfinansowania zadania. Gmina Miejska Kraków zobowiązała się również do wsparcia merytorycznego oraz technicznego na etapie przygotowania inwestycji. Planowane zakończenie prac to grudzień 2022 r.