Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W najbliższą niedzielę, 16 marca w okręgu wyborczym nr 33 odbędą się wybory uzupełniające do Senatu RP. Do urn pójdą mieszkańcy 10 dzielnic Krakowa.

Uprawnionych do głosowania jest 303 772 wyborców

Uprawnionych do głosowania jest 303 772 wyborców (stan na 9 marca). Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00–21.00. Wybory odbędą się w okręgu 33, który obejmuje krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze. Mogą zagłosować wyłącznie wyborcy zameldowani w tych dzielnicach na stałe.

Aby sprawdzić swój okręg wyborczy, można skorzystać z usługi „Sprawdź swoje dane” w Centralnym Rejestrze Wyborców dostępnej na stronie: www.mobywatel.gov.pl/twoje-dane.

W głosowaniu może wziąć udział obywatel Polski, który jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie okręgu wyborczego do Senatu numer 33 (dzielnice I, V–XIII), najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu, praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu ani ubezwłasnowolniony.

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, które mają trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowej komisji wyborczej. Zapisy są przyjmowane pod numerami telefonów: 12 323 32 40 i 12 616 50 76 jeszcze w dniu dzisiejszym w godz. 8.00–15.00, a także w dniu wyborów w godz. 7.00–21.00. Zgłoszenia przyjmują pracownicy Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami UMK.

Materiały wyborcze zgodne z prawem

W związku z wyborami uzupełniającymi do Senatu RP 16 marca miasto informuje, że wszelkie tablice i urządzenia reklamowe stanowiące materiały wyborcze podlegają przepisom tzw. uchwały krajobrazowej (nr XXXVI/908/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 26.02.2020 r.). Zgodnie z prawem, materiałem wyborczym jest każda pochodzący od komitetu wyborczego, upubliczniona i utrwalona informacja mająca związek z wyborami. Tablica lub urządzenie reklamowe, które zawierają informacje wyborcze promujące osobę lub przedsięwzięcie, powinny być usytuowane zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w uchwale. Przepisy uchwały nie zabraniają umieszczania nośników reklamowych stanowiących materiały wyborcze na terenie gminy miejskiej Kraków. Przez komitety wyborcze mogą być rozpowszechniane wszystkie materiały wyborcze, które nie są sprzeczne z przepisami uchwały krajobrazowej i innymi przepisami oraz spełniają wymogi dla zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Źródła: Strefa Miast