Konkurs szopek to wieloletnia tradycja, a sama szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. W każdej jest wiele fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą miniaturowych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Po prezentacji szopek na Rynku ich twórcy przenieśli swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 10 grudnia o godz. 14.00 w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory. Jak każe tradycja, szopki będą pokazywane publiczności od 11 grudnia do 25 lutego na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.
81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od 2018 r. tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.