Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjno-społeczno-wystawienniczym. Znajdzie swoje miejsce w obiekcie przy ul. Na Zjeździe 8, zlokalizowanym na krakowskim Zabłociu obiekcie, którym zarządza Krakowskie Biuro Festiwalowe. W 2019 r. powstał projekt architektoniczny. Planeta Lem będzie się składać ze zrewitalizowanego budynku historycznego Składu Solnego z 1787 r., dobudowanej bryły nowego budynku we wschodniej części terenu inwestycji oraz ogrodu.
Centrum ma stać się ważnym ośrodkiem działań i programów o charakterze literackim, językowym i kreatywnym, związanym z twórczością literacką, wydawniczą i innymi mediami, w jakich działa dziś literatura (komunikacja, technologie cyfrowe i rozmaite formy wykorzystania języka). W obszernych przestrzeniach wystawienniczych znajdzie się nawiązująca do twórczości patrona wystawa stała, tworzona przez zespół kreatywny pod kierunkiem Jacka Dukaja i Krzysztofa Noworyty, a także ekspozycje poświęcone najważniejszym zjawiskom literackiego Krakowa. W programie placówki istotne miejsce zajmie edukacja językowa, laboratoria tłumaczy oraz cykl wydarzeń specjalistycznych i popularyzujących wiedzę o języku. Będą się tu odbywać festiwale, warsztaty i spotkania literackie. W Centrum znajdziemy też nowoczesną mediatekę wraz z pracownią multimedialną, laboratoriami książki cyfrowej i mówionej, czytelnię, kawiarnio-księgarnię oraz przestrzeń interakcji i kreatywnej współpracy różnorodnych środowisk literackich.
Podpisanie listu intencyjnego w dniu 11 października – podpisy złożyli minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – to ważny krok w kierunku realizacji inwestycji. W latach 2016 – 2023 miasto pozyskało wszelkie niezbędne dokumenty dotyczące planowanej inwestycji (w tym dokumentację projektową, opnie i ekspertyzy). Jest już pozwolenie na budowę. Otwarcie Planety Lem planowane jest na przełomie 2028/2029 roku.
Stanisław Lem. Wybitny pisarz
Stanisław Lem (1921-2006) był jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego twórczość cieszy się stałym zainteresowaniem czytelników. Jego nazwisko rozpoznawalne jest na każdym kontynencie. Ma na koncie 35 mln sprzedanych książek przetłumaczonych na 45 języków. Był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. Znane są też filmowe adaptacje jego dzieł w reżyserii Stevena Soderbergha czy Andrieja Tarkowskiego.