Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W krakowskim zoo powstaje prawdziwe spa dla dzikich zwierząt! Tam, gdzie kiedyś mieszkały wielkie koty, stanie nowy pawilon z pokaźnym wybiegiem dla szympansów i makaków japońskich. Budowla ma mieć dwie kondygnacje, dzięki temu zwierzęta będzie można oglądać także zimą. Na zimowe chłody przewidziano dla nich nawet basen z podgrzewaną wodą!

Budowla ma mieć dwie kondygnacje, dzięki temu zwierzęta będzie można oglądać także zimą. Na zimowe chłody przewidziano dla makaków japońskich basen z podgrzewaną wodą

Makaki japońskie, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkują górskie rejony Japonii. Zimy potrafią nieźle dać tu w kość. Ale nawet dotkliwy mróz nie przeszkadza tym inteligentnym zwierzętom. Makaki doskonale pływają, a zimą uwielbiają wygrzewać się w gorących źródłach! Dzięki temu, że potrafią dostosować się do każdych warunków, zwierzaki mogą przetrwać mroźne zimy w Alpach Japońskich, które zaliczane są do jednych z najzimniejszych regionów świata.

W krakowskim zoo trwa właśnie budowa pawilonu dla szympansów i makaków, nazywanych też śnieżnymi małpami. Nowy budynek zaprojektowano tak, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą. Małpy z kolei będa czuć się jak w swoim środowisku naturalnym. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

– Zwiedzający mają możliwość wejścia do pawilonu od strony alejki pomiędzy projektowanym budynkiem a istniejącym pawilonem małp i wyjść na zewnątrz w stronę alejki po południowej stronie obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się powstawaniu tłoku wśród zwiedzających. Jednocześnie, przed głównym wejściem do pawilonu przewidziano plac z ławkami oraz zieleńcami i schodami terenowymi – mówią o swoim projekcie architekci studia MINIMA Piotr Gryszka.

Część ścian pomieszczeń parteru została już wykonana: pomieszczenia techniczne, pomieszczenia dla zwierząt (wybiegi zimowe) i strefa dla odwiedzających. Wylany został także fragment stropu nad parterem w południowej części budynku.

Zakończono też prace związane ze wzmocnieniem gruntu oraz umieszczeniem obiektu na płycie fundamentowej. Aktualnie trwają roboty zbrojarskie i betoniarskie związane m.in. ze wznoszeniem przegród pionowych i elementów konstrukcyjnych w poziomie parteru pawilonu.

– Projekt jest bardzo ładny, więc mam nadzieję, że zwierzęta będą mogły czuć się dobrze i bezpiecznie w nowym obiekcie – mówi Teresa Grega, Dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny.

Zabytkowe mozaiki zachowane

W pawilonie umieszczone były zabytkowe mozaiki. Dzięki pracom konserwatorów, udało się je bezpiecznie zdemontować oraz poddać konserwacji. Odrestaurowane dekoracje z ceramiki można już podziwiać na murze ogrodzenia przy nowym wejściu do ogrodu zoologicznego (od strony alei Żubrowej i Centrum Symbioza).

Jeszcze w grudniu 2023 r. planowane jest betonowanie kolejnych przegród. Kolejno wykonywane będą też prace izolacyjne w poziomie parteru. Z początkiem stycznia 2024 r. rozpoczną się prace porządkowe i przygotowanie miejsca pod montaż dźwigu budowlanego, a następnie prace związane z wykonaniem zasypów.

Pawilon będzie kosztował blisko 15 milionów złotych.

Źródła: UM Kraków