Autorska Galeria Jerzego Dudy-Gracza została otwarta w NCK w styczniu 2020 roku i po ponad dwóch latach przyszła pora na zmiany. Zespół kuratorski przygotował nową ekspozycję, na której znajduje się ponad 100 prac artysty.
Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Czy nadszedł czas, aby odczytać go na nowo? Twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. W latach 70. ubiegłego wieku trudno byłoby znaleźć w Polsce artystę, którego twórczość spotykałaby się z tak żywym oddźwiękiem społecznym jak malarstwo Dudy-Gracza; rezonans wywoływany przez jego wystawy łatwiej porównać z recepcją ważnych filmów czy pokoleniowych bestsellerów niż ze zjawiskami z dziedziny sztuk plastycznych.
Pierwsza część wystawy to autoportrety. Kolejna – wizerunki zwierząt, roślin i ludzi. Następnie są pejzaże. Najistotniejszym cyklem w twórczości artysty były Obrazy Prowincjonalno – Gminne. Centralną część ekspozycji zajmują prace bezpośrednio dotykające tematyki śmierci. W ostatniej sali prezentowane są obrazy „ostatnie”, czyli ostatni autoportret oraz ostatni obraz jaki Jerzy Duda Gracz namalował na kilka tygodni przed śmiercią w 2004 r. - „Strumiany – Deszcz”.
Jerzy Duda Gracz - Galeria Autorska
Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
Stała wystawa malarstwa i grafiki
Czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 - 19.00
Bilety: 20/15 zł