Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Nic dziwnego, że w Krakowie szykują się huczne obchody setnych urodzin polskiej noblistki!
– W ramach jubileuszu w Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń; między innymi wystawa „Jarmark cudów” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i seria spotkań, debat, warsztatów muzyczno-artystycznych – na przykład podczas Wianków – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Kultury. – Ważnym elementem obchodów będzie tegoroczny Festiwal Miłosza ze specjalnym pasmem poświęconym poetce. Zaprosimy też na wielki weekend otwarcia parku Wisławy Szymborskiej, a na jesień planujemy wysmakowany projekt koncertowy i album z gwiazdami polskiego jazzu. Wiele wydarzeń zaplanowały też takie instytucje, jak Muzeum Fotografii w Krakowie, Teatr Ludowy, Centrum Kultury Podgórza.
Wisława Szymborska była nie tylko honorową obywatelką Krakowa, ale też wyjątkową postacią. Zawsze aktywnie włączała się w literackie życie miasta, a uniwersalny wymiar jej poezji potwierdzają tysiące czytelników.
Park im. Wisławy Szymborskiej: bibeloty, zagubione parasolki i wyklejanki
Przy ul. Karmelickiej jeszcze niedawno znajdował się parking. To właśnie tam powstaje piękny park im. Wisławy Szymborskiej! Zamiast asfaltu, oczy krakowian ucieszy widok ponad 125 drzew, ogromna ilość krzewów i oczywiście kwitnące rośliny, uwielbiane przez noblistkę. Ponad 18 000 bylin i aż 70 000 roślin cebulowych, które zakwitną na wiosnę
– Jest to sytuacja absolutnie bezprecedensowa. Z jednej strony stulecie urodzin naszej poetki, noblistki – mamy ogłoszony rok, który jest jej poświęcony. I dokładnie w tym samym czasie jest realizowany park, który powstaje w samym centrum miasta – mówi Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Park będzie przesycony twórczością poetki i w wielu miejscach nawiąże do jej twórczości. Przy samym zbiorniku wodnym, w miejscach, gdzie będzie można usiąść, zostaną ustawione specjalne parasolki, nawiązujące do parasolek gubionych przez noblistkę. Będzie cała masa cytatów i specjalne wyklejanki, które nawiążą do twórczości poetki.
Specjalna ścianka na murze będzie natomiast odnosiła się do gromadzonych przez poetkę bibelotów. To miejsce pozwoli dzieciom na nieuświadomiony kontakt z poezją. Szykuje się prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha! Prawie hektar terenu zielonego w ścisłym centrum miasta, poświęcony zarówno twórczości literackiej, jak i samej poetce.
– Mam nadzieję, że to miejsce będzie nie tylko przypominało o tym wyjątkowym roku, ale również cały czas inspirowało i przemycało trochę tę twórczość – dodaje Piotr Kempf.
Labirynt emocji i przeżyć w Szufladzie
W jubileuszowym roku otwarta zostanie także wystawa Fundacji Wisławy Szymborskiej „Jarmark Cudów” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Ekspozycja jest projektowana jako wystawa stała.
– Zaczniemy oczywiście od słynnej „Szuflady”, małej ekspozycji, która odniosła niebywały sukces – zapowiada dyrektor Teatru Słowackiego Krzysztof Głuchowski. – My chcemy stworzyć kilkanaście takich szuflad w formie labiryntu na terenie praktycznie całego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Chcemy, żeby to było stałe miejsce w Krakowie, gdzie można przyjść i obcować z twórczością poetki w nowoczesny sposób, w formie prawdziwego labiryntu emocji i przeżyć.
Wystawa powstaje we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i jak dodaje Krzysztof Głuchowski:
– Znajdą się tam prawdziwe artefakty, więc będzie to rodzaj podróży albo wręcz escape roomu.
100. rocznica urodzin poetki
16 listopada 2022 roku w wyniku starań Fundacji Wisławy Szymborskiej i miasta Krakowa Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W 2023 roku przypada także 100. rocznica urodzin poetki. W związku z tym fundacja zaprosiła instytucje z kraju i zagranicy do współpracy i zaproponowania różnorodnych inicjatyw, które wpiszą się w celebrowanie Roku Szymborskiej i rocznicy urodzin noblistki.
W programie obchodów znajdziemy ponadto między innymi publikacje – w tym wydanie „Wierszy wszystkich”. Nie zabraknie też obchodów zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, na przykład we Włoszech, gdzie twórczość krakowskiej poetki cieszy się niesłabnącą popularnością. Wisława Szymborska będzie też patronką tegorocznej edycji Targów Książki w Krakowie, a w przeddzień rocznicy urodzin poetki na specjalny piknik z „poetyckim praniem” zaprosi Biblioteka Kraków.
Kalendarz wydarzeń, informacje o wystawach i publikacjach książkowych planowanych na Rok Szymborskiej można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.