Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Czerwone maki, misterne koronki, pierzaste koguciki. Kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego opanował centrum Krakowa! 6 sierpnia rozpoczęła się 47. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. To doskonała okazja dla rzemieślników i rękodzielników do zaprezentowania swoich wyjątkowych wyrobów artystycznych. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 20 sierpnia.

Czerwone maki, misterne koronki, pierzaste koguciki. Kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego opanował centrum Krakowa!

Co roku targi odbywają się na krakowskim Rynku Głównym w sierpniu. Ten niezwykły pokaz trwa już od lat 70. XX wieku (z kilkuletnią przerwą)! Wydarzenie ma przede wszystkim prezentować szerszej publiczności różnorodność kultury ludowej, polskiej i zagranicznej. Bogactwo niezwykłych prac i ogromny wybór sprawiają, że targi chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i turyści.

− To wyjątkowe wydarzenie, które podkreśla znaczenie i piękno sztuki ludowej we współczesnym świecie. Przed nami spotkanie ze światem sztuki i kultury ludowej, światem niematerialnego dziedzictwa kulturowego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, który stanowi źródło naszej tożsamości. W tym wyjątkowym miejscu spotykają się zarówno doświadczeni artyści, posługujący się starodawnymi, ręcznymi technikami, jak i nowocześni twórcy, którzy wykorzystują współczesne narzędzia i inspiracje – zaprasza spółka IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

Jak podkreślają organizatorzy, Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie to nie tylko miejsce handlu i wystawiania prac, ale również okazja do wymiany doświadczeń, integracji kultur i nawiązywania nici porozumienia między artystami oraz widzami.

– Targi stały się największą i najpełniejszą prezentacją polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsięwzięcie tworzy też warunki do ratowania tradycyjnego rzemiosła i twórczości ludowej oraz promocji szeroko pojętego folkloru – podkreślają organizatorzy.

Uczestnicy mają możliwość zakupienia rękodzieła i wyrobów artystycznych, a także wzięcia udziału w ciekawych pokazach i koncertach. Na scenie nie zabraknie występów zespołów folklorystycznych! W tym roku na Rynku Głównym obok polskich kapel i wykonawców usłyszymy także kilka zespołów ze Słowacji – podczas Dnia Słowacji, i Węgier – podczas Dnia Węgier. W ramach Letniego Festiwalu Muzyki i Tańca, który odbędzie się 12 sierpnia, wystąpią także zespoły m.in. z Cypru, Chorwacji, Izraela, Litwy, Łotwy, Francji i Turcji.

Przez cały okres trwania targów będzie też dostępna strefa gastronomiczna, w której uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnych potraw z wielu regionów Polski.

Źródła: Strefa Miast