Udoskonalony system procesu spalania, który właśnie wdrożono, wykorzystuje sztuczną inteligencję i logikę rozmytą. Ten rodzaj logiki różni się od klasycznej tym, że przypomina naturalny język i sposób myślenia człowieka.
– Jest to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na opracowanie i wdrożenie systemu optymalizacji procesu spalania odpadów w celu podniesienia wydajności masowej i energetycznej – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, właściciela i operatora Ekospalarni. – Pozwoli na osiągnięcie większej średniej wydajności godzinowej każdej linii termicznego przekształcania odpadów o co najmniej 2,5 proc.
Najważniejszym efektem nowego rozwiązania jest optymalizacja procesu spalania, a co za tym idzie – większa ilość spalanych śmieci w ciągu godziny na każdej linii. Wiąże się to także z dodatkową energią odzyskaną z odpadów i mniejszą produkcją tlenku węgla.
5,5 ton zutylizowanych odpadów więcej
Jak wydajne jest nowe rozwiązanie, potwierdziły testy w krakowskiej Ekospalarni. Wykazały one, że ilość spalonych odpadów wzrośnie dodatkowo o 5,5 ton rocznie przy pracy zakładu z pełną wydajnością.
– Dodatkowo wdrożenie tego systemu umożliwi uzyskanie większej stabilizacji produkcji pary – tłumaczy Łukasz Sarga, zastępca dyrektora Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. – Optymalizacja koncentruje się na poprawie regulacji i sterowania podajnikiem suwakowym, prędkością rusztu i powietrzem do spalania.
Powszechnie uznaje się, że działanie instalacji technologicznych znacznie różni się w zależności od doświadczenia operatora. Nowe rozwiązanie umożliwi prowadzenie procesów w powtarzalny i udoskonalony sposób.
Dodatek do działających już systemów sterowania
System FuzEven firmy Dublix to wydajne rozwiązanie kontroli spalania, które opiera się na unikalnej technologii. Można go zainstalować jako dodatek do istniejących systemów sterowania bez konieczności dodawania nowych czujników w instalacji lub dokonywania kosztownych modyfikacji istniejącego sprzętu.
Nowy system pozwala także na centralne zarządzanie za pomocą zintegrowanej kontroli produkcji. Rozwiązując podstawowe problemy spalania odpadów komunalnych i zapewniając stabilne spalanie, pozwala zakładom pracować z pełną wydajnością i zwiększać ilość wytwarzanej energii elektrycznej i pary, jednocześnie zwiększając ilość spalanych odpadów.
Wartość udzielonego zamówienia to około 240 tys. euro.