Ranking „Rodzić po ludzku” ma długą historię. Pierwsze akcje społeczne, których celem było opracowanie przewodnika po polskich porodówkach, odbyły się w latach 1994–1995. Ranking powstaje na podstawie ankiet wypełnianych przez kobiety rodzące w danej placówce w bieżącym roku i w ciągu dwóch lat. Są w nim uwzględniane szpitale, które zbiorą minimum 30 ankiet. Szczegółową liczbę punktów poszczególnych szpitali oraz liczbę ankiet można sprawdzić na stronie: gdzierodzic.info.
Fundacja „Rodzić po ludzku” podkreśla, iż ranking ma ułatwić kobietom wybór miejsca porodu. Głos matek przekazany w ankietach przyczynia się także do podnoszenia jakości opieki okołoporodowej na porodówkach. Ankietę można wypełnić na stronie: rodzicpoludzku.pl.
Szpital im. Stefana Żeromskiego dostał w ankietach wysoki wynik 77,77 pkt. Rodzące tu kobiety najbardziej doceniają wysoki poziom opieki, wsparcie w karmieniu piersią, możliwość kontaktu z dzieckiem po narodzinach oraz postawę personelu.
Panie mają do dyspozycji jednoosobowe sale porodowe wyposażone w drabinki, materace, liny, worki sako, krzesła, wannę oraz 61 nowoczesnych, w pełni regulowanych łóżek porodowych. By zmniejszyć bóle porodowe, personel wykorzystuje metody farmakologiczne i niefarmakologiczne, takie jak masaż, immersja wodna, muzykoterapia. Oddział ma tzw. rooming in, czyli po porodzie dziecko i matka przebywają razem. Noworodek leży w ruchomym łóżeczku. Dzięki temu świeżo upieczona mama może uczestniczyć we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych i badaniach dziecka.
Więcej informacji o oddziale ginekologiczno-położniczym w szpitalu im. Stefana Żeromskiego można znaleźć na stronie: zeromski-szpital.pl .