Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Urodziły się dwie pierwsze dziewczynki, których rodzice skorzystali z dofinansowania w ramach Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa. W 2022 r. przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego i w efekcie uzyskano 88 ciąż.

Program in vitro cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa

– Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce, a dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas spotkania z rodziców nowo narodzonej dziewczynki Wiktorii.

W 2022 r. samorząd przeznaczył na ten cel 1 mln zł, co pozwoliło na przyznanie dofinansowania 201 parom. Z pierwszego miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie, którzy spełnili odpowiednie kryteria, w tym określone ustawą o leczeniu niepłodności warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Każda zakwalifikowana para miała prawo do dofinansowania jednej zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka.

Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa. Liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia naboru, kiedy wpłynęły aż 243 wnioski.

Procedury zapłodnienia wykonywało 7 ośrodków. Wybrano je spośród 15 ofert nadesłanych na otwarty konkurs. Warto zaznaczyć, że pary samodzielnie decydowały o wyborze miejsca, miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

W 2023 r. miasto przeznaczy na program 1,8 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie co najmniej 360 procedur zapłodnienia. Prezydent Krakowa ogłosił już konkurs ofert. Zainteresowane ośrodki mają czas na ich składanie do 20 marca br. do godz. 15.00. Oferty wraz z załącznikami należy dostarczyć do siedziby Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, ul. Jana Dekerta 24, 30-703 Kraków.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność dotyka 10–12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Polskie dane są jeszcze bardziej niepokojące. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi ok. 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Kto może skorzystać?

Nabór krakowian do udziału w programie zostanie ogłoszony po wyborze placówek medycznych. Oto kryteria, jakie trzeba spełniać:

• zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą być mieszkańcami Krakowa

• kobieta ma mieć 20–42 lata (wg rocznika urodzenia)

• para ma spełniać określone ustawą o leczeniu niepłodności warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego

• para wyraża zgodę na samodzielne pokrycie kosztów związanych z przechowywaniem kriokonserwowanych oocytów, zarodków i ewentualnych kriotransferów

Źródła: Strefa Miast