W marcu do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego wpłynęła pisemna prośba od prof. Wojciecha Cyrula, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, o wsparcie starań placówki przy pozyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na rozwój onkologii dziecięcej.
Prezydent wystosował pismo do minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Apelował w nim o zmianę kryteriów formalnych konkursu SIS (Subfundusz Infrastruktury Strategicznej). Zwrócił uwagę, że dotychczasowe warunki wykluczały placówki pediatryczne z możliwości aplikowania o środki na rozwój infrastruktury onkologicznej. Działo się tak głównie z powodu zbyt wysokich progów liczby unikalnych pacjentów oraz ograniczonego katalogu świadczeń możliwych do realizacji przez szpitale dziecięce.
– W trosce o zapewnienie sprawiedliwej oceny i wsparcie dla wszystkich placówek, w tym szpitali dziecięcych, proponuję rozważenie znacznego zmniejszenia dotychczasowej liczby unikatowych pacjentów do co najmniej 636 osób dla urealnienia wyników szpitali onkologicznych dla młodszych pacjentów, a także uwzględnienia specyfiki i możliwości poszczególnych placówek. Takie podejście pozwoli na bardziej sprawiedliwą i adekwatną ocenę projektów składanych przez szpitale dziecięce – napisał Aleksander Miszalski do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu prośby dotyczącej korekty kryteriów konkursu SIS. Dzięki zaangażowaniu wielu stron, w tym wsparciu ministerstwa, wprowadzono zmiany, które umożliwiające szpitalom pediatrycznym udział w konkursie na dofinansowanie budowy, przebudowy, modernizacji i doposażenia infrastruktury onkologicznej.