Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Miłośnicy „dziesiątej muzy” zacierają ręce! Aż 210 pokazów i prawie 190 filmów czeka na widzów 63. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród nich znalazło się 57 premier światowych, 10 międzynarodowych i ponad 50 polskich. Festiwal odbędzie się w krakowskich kinach (od 28 maja do 4 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 2-18 czerwca).

Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w poniedziałek, 29 maja, o godz. 19.00 w kinie Kijów.

Krakowski Festiwal Filmowy to od zawsze ogromny wybór ciekawych filmów, który może przyprawić o zawrót głowy! Nawet najbardziej ambitni widzowie nie są w stanie zobaczyć wszystkiego. Ogromną zaletą jest więc możliwość obejrzenia części programu w domowym zaciszu w ramach festiwalowego KFF VOD.

Filmy zostaną zaprezentowane w 4 konkursach: 3 międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych. Jurorów festiwalu czeka nie lada wyzwanie! Muszą w ograniczonym czasie obejrzeć konkursowe filmy, przemyśleć swoje wybory, a następnie je przedyskutować w trakcie finałowych obrad. Zwieńczeniem ich prac będzie gala zamknięcia Festiwalu, w trakcie której poznamy laureatów czterech konkursów. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości ponad 350 tys złotych!

63. Krakowski Festiwal Filmowy – czym zaskoczy w tym roku?

Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w poniedziałek, 29 maja, o godz. 19.00 w kinie Kijów. Festiwal otworzy najnowszy film dokumentalny Margareth Olin – „Pieśni ziemi”. Reżyserka 30 lat temu opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążać śladami rodziców i przodków.

Kolejna wiadomość z pewnością ucieszy miłośników kinematografii hiszpańskiej. W ramach cyklu Fokus na Hiszpanię przekonamy się, że kraj ten żyje na własnych zasadach. Zaprezentowane zostaną najnowsze hiszpańskie filmy dokumentalne oraz program dla dzieci i młodzieży. Cykl otworzy najnowszy i zarazem ostatni film zmarłego w lutym tego roku – Carlosa Saury: dokument „Ściany mogą mówić”.

Jak co roku, w programie festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących dokumentalnych filmów naukowych. Tematem tegorocznej edycji jest utopia, a inspiracją wiersz Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem. Wyjątkowo kształtuje się także tegoroczny program Panoramy polskiego dokumentu. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. portrety laureata nagrody Smoka Smoków, wybitnego twórcy filmów animowanych, Jerzego Kuci oraz ulubieńca Martina Scorsese, wizjonera filmowego – Wojciecha Jerzego Hasa. Uczestnicy Festiwalu poznają także środowiska twórcze – legendarny Stary Teatr w Krakowie i jego artystów, Grupę Kaliską i jej happeningi, a także środowisko skupione wokół guru polskiej fantastyki i komiksu: Macieja Parowskiego.

Znamy już także tegorocznego laureata nagrody Smok Smoków. Wyróżnienie jest przyznawane od roku 1998 przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, których twórczość miała duży wpływ na rozwój światowego kina w tych dziedzinach. Podczas Festiwalu nagrodę odbierze Michael Dudok de Wit, laureat Oscara i wielu innych prestiżowych nagród na światowych festiwalach, autor m.in. „Czerwonego żółwia” – pięknej baśni dla dorosłych i słynnej animacji „Ojciec i córka". Michael Dudok de Wit będzie osobiście obecny w Krakowie.

Spotkania i dyskusje kinomaniaków i ludzi kina

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów czy w targach filmowych bierze udział ponad 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. szeroki program Doc Lab Poland oraz CEDOC Market współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Kontynuowany będzie także nowy cykl KFF TALKS, w ramach którego odbędą się fascynujące spotkania i dyskusje z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości. W tym roku organizatorzy zapraszają na dwa spotkania: „Utopia. Wyspa bezludna?” z udziałem Edwina Bendyka, prof. Ewy Domańskiej, dr hab. Karoliny Safarzyńskiej i dr hab. Andrzeja Juszczyka oraz „Czy sztuka ocali planetę?” z udziałem Michaela Dudok de Wita, Margreth Olin i Jagody Szelc.

Filmowa gratka dla najmłodszych

Organizatorzy przygotowali też coś dla najmłodszych widzów, czyli pasmo Kids&Youth. W programie znalazły się najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata oraz fascynujące produkcje europejskie. Cykl jest bezpłatny dla szkolnych i przedszkolnych grup zorganizowanych. W programie znajdą się także Retro-bajki dla najmłodszych przygotowane wraz z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Gala zamknięcia Festiwalu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 3 czerwca w kinie Kijów.

Źródła: Strefa Miast