Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Trawka z miejsca, gdzie była Troja, pióro Woltera, krzesło Szekspira, pamiątki Chopina. Te i inne eksponaty można obejrzeć na nowej wystawie „Klasztorek. Muzeum Książąt Czartoryskich”. W Klasztorku zgromadzono aż 1800 wyjątkowych przedmiotów! Miłośnicy historii przybywajcie!

W Klasztorku można zobaczyć także pamiątki po Jamesie Cooku, Jeanie-Jacques’u Rousseau, cesarzu Karolu V, królu Franciszku I, królu Anglii Henryku VIII, relikwiarze ze szczątkami Cyda i Jimeny Díaz, Piotra Abelarda i Heloizy, biżuterię patriotyczną związaną z okresem powstania styczniowego.

Klasztorek to część Muzeum Książąt Czartoryskich, która łączy Pałac Czartoryskich z Arsenałem dwiema malowniczymi przewiązkami. Zanim to miejsce stało się własnością Czartoryskich, należało do sąsiedniego klasztoru Pijarów – stąd właśnie nazwa Klasztorek. To ostatnia części kompleksu łączącego Pałac Czartoryskich z Arsenałem, dzięki jego otwarciu Muzeum Czartoryskich stało się w pełni dostępne dla zwiedzających.

– W ciągu dwóch lat od zakupu kolekcji Czartoryskich odbudowaliśmy Pałac, a jego piękne wnętrza zostały udostępnione zwiedzającym – mówił podczas otwarcia wystawy wicepremier Piotr Gliński. – Były jednak jeszcze inne budynki, tworzące cały kompleks nieruchomości Czartoryskich, jak Arsenał czy Klasztorek, które zostały zakupione wraz z kolekcją oraz prawami do strat wojennych.

Krakowskie Muzeum Narodowe prowadziło remont Klasztorka od 2021 roku. Nowa wystawa prezentuje to, co nadaje kolekcji Czartoryskich wyjątkowy charakter. W historycznych wnętrzach zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko obrazy, ale także przedmioty związane z polskimi królami, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami. W Klasztorku znajduje się kolekcja rzemiosła artystycznego, numizmatów i medali oraz Gabinet Rycin, obejmujący niezwykłe grafiki, które będą prezentowane w ramach wystaw czasowych w Pałacu.

Cała kolekcja Muzeum Czartoryskich, łącznie z Biblioteką, liczy 230 tys. obiektów.

– Tak wielkie zasoby muszą mieć odpowiednią przestrzeń, żeby mogły być prezentowane, i Klasztorek to umożliwił. Ta ekspozycja jest nieco inna od dotychczas dostępnej, ale jest także fascynująca i ciekawa. Zawiera pamięć i piękno, które dla nas są tak ważne – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Ciekawostki Klasztorka

Najciekawsze eksponaty w Klasztorku to m.in. obrazy „Św. Anna Samotrzeć”, Zwiastowanie Marii”, „Portret mężczyzny” uważany za portret Wilhelma Tella, „Portret Henryka IV, króla Francji”, „Portret Jeana-Jacques’a Rousseau”, „Portret księcia Józefa Poniatowskiego”, popiersie Adama Jerzego Czartoryskiego – dzieło Klemensa Boryczewskiego czy popiersie Władysława Czartoryskiego wyrzeźbione przez Wiktora Brodzkiego. Niektóre eksponowane przedmioty u współczesnego widza mogą wzbudzić uśmiech. Należą do nich m.in. suchar cesarza Napoleona I, który miał znaleźć się w rękach cesarza w czasie podróży na miejsce zesłania – wyspę św. Heleny. Do ciekawostek możemy zaliczyć także trawkę z miejsca, gdzie znajdowała się Troja oraz kawałki kamieni z nagrobków Romea i Julii,

W Klasztorku można zobaczyć także pamiątki po Jamesie Cooku, Jeanie-Jacques’u Rousseau, cesarzu Karolu V, królu Franciszku I, królu Anglii Henryku VIII, relikwiarze ze szczątkami Cyda i Jimeny Díaz, Piotra Abelarda i Heloizy, biżuterię patriotyczną związaną z okresem powstania styczniowego. Ponadto wystawa obejmuje przedmioty używane przez przedstawicieli rodziny Czartoryskich: ubiory, biżuteria, przybory toaletowe czy osobiste, broń oraz medale.

Źródła: Strefa Miast