Hasło tegorocznej edycji Kursu Pisania Powieści KMLU to: „Przeszłość i teraźniejszość. Pisanie z głowy – pisanie z wyobraźni”. To kolejna edycja kursu, wśród którego absolwentów są autorki nagradzanych debiutów, m.in. Olga Górska, Elżbieta Łapczyńska i Barbara Woźniak. Kurs polega na wspólnej pracy, która zaczyna się od omawiania pomysłu, a zakończy postawieniem kropki po ostatnim zdaniu książki.
W kursie mogą wziąć udział osoby, które mają już wstępny pomysł na powieść i chcą go doszlifować. Powstająca książka może być kryminałem, powieścią obyczajową, fantastyczną albo literaturą piękną. Doświadczeni redaktorzy będą wspierać debiutanta swoimi radami oraz pomocą przy wybranych rozwiązaniach artystycznych. Wezmą pod lupę akapity, dialogi, a także fabułę.
– Stawiamy na pracę z najlepszymi redaktorami w Polsce. Będą z Tobą pracować nad Twoimi pomysłami i wykreowanym przez Ciebie światem. Pokażą, na czym polega zmyślanie tego, co było, oraz kreowanie tego, co nigdy się nie wydarzyło – zapowiadają organizatorzy kursu.
Wśród opiekunów literackich znajdą się redaktorzy z wieloletnim doświadczeniem: Filip Modrzejewski, a także Paweł Goźliński – redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu.
Kurs Pisania Powieści potrwa od października 2023 roku do lutego 2024 r. Dwunastu uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach w pałacu Potockich w Krakowie. Zajęcia łączą w sobie charakter praktyczny i warsztatowy. Jako uzupełnienie zajęć z redaktorami odbędą się warsztaty ze znanymi pisarkami: Elżbietą Łapczyńską, Zytą Rudzką, Barbarą Sadurską, Barbarą Woźniak i Aleksandrą Zielińską. Z fragmentów tekstów powstających w czasie kursu powieści powstanie Antologia Kursu Pisania, która zostanie wysłana do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów.
– Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz mieć szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy, zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki – zachęcają organizatorzy.
Jak wziąć udział w kursie?
Na chętnych czekają cztery zadania rekrutacyjne:
● Pierwszym z nich jest napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści na 300-400 słów
● Drugim – przesłanie fragmentu tej powieści o długości maksymalnie pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami).
● Kolejnymi etapami będą wypełnienie kwestionariusza i dołączenie swojego CV.
● Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 3000 zł.