Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Pierwsze nowohuckie sianokosy, domki dla pszczół murarek, a może tężnia na Plantach Mistrzejowickich? Te i inne projekty czekają na głosy mieszkańców Krakowa podczas tegorocznego głosowania w budżecie obywatelskim. Na terenie całego miasta będzie dostępnych 179 punktów stacjonarnych, w których krakowianie mogą oddać swój głos.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom decydować o zmianach w mieście oraz realizować swoje kreatywne pomysły.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom decydować o zmianach w mieście oraz realizować swoje kreatywne pomysły. Głównym celem jest możliwość rozwijania najbliższej okolicy, w której krakowianie żyją na co dzień. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa i tym samym wyjątkowa! To niepowtarzalna okazja, żeby wspólnie świętować dziesiąte urodziny budżetu obywatelskiego w Krakowie.

Jest w czym wybierać! Do tegorocznego budżetu obywatelskiego zgłoszono aż 715 projektów. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 155 pomysłów ogólnomiejskich i 560 dzielnicowych. Na realizację projektów w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego przeznaczono 38 mln złotych.

– Od kilku lat mieszkańcy nie tylko składają, ale także najchętniej głosują na zielone inwestycje w mieście. Najlepszym przykładem są zwycięzcy ubiegłorocznej edycji – największe poparcie zyskały projekty „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”, „Zagospodarowanie Bagrów” oraz „Kraków zrywa z betonem” – informuje magistrat. – Mieszkańcy Krakowa w ramach BO chętnie tworzyli w swoich dzielnicach parki kieszonkowe, ogrody osiedlowe i społeczne czy zielone przystanki.

Każdy głosujący może wybrać trzy projekty ogólnomiejskie oraz trzy dzielnicowe w swoim miejscu zamieszkania. Biorący udział w głosowaniu decyduje, które z projektów są dla niego najważniejsze, a następnie każdemu z nich przyznaje od jednego do trzech punktów. Ten pomysł, który najbardziej spodoba się uczestnikowi głosowania, powinien dostać 3 punkty. Pozostałe kolejno – 2 i 1 punkt.

Głosować można:

● online – poprzez platformę internetową budzet.krakow.pl

● osobiście – poprzez kartę do głosowania w jednym ze 179 punktów do głosowania

Głosowanie potrwa od 22 września do 6 października. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek czy zameldowanie.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • budżet obywatelski