Kto z krakowian nie zna charakterystycznej drewnianej konstrukcji z figurkami ptaków? Drzewko emausowe to rzeźba ptaka lub gniazda z pisklętami montowana na ozdobionym listewkami kiju. Tradycyjnie zabawka wykonywana była z drewna. Nawiązywała do drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego koło klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu.
Drzewko emausowe ma bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.
Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko. Reszta zależy od inwencji twórcy. Dowolne są: wielkość, forma przestrzenna, materiały i technika wykonania. Jury będzie oceniać zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.
Prace konkursowe będą przyjmowane na skwerze przed klasztorem Norbertanek na ul. Kościuszki 88 w sobotę przedzającą Niedzielę Palmową, czyli 1 kwietnia, od godz. 10.00 do 12.00. W samo południe autorzy i ich dzieła zostaną przewiezieni na pl. Szczepański, skąd w barwnym korowodzie przemaszerują do pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35. Tam drzewka zostaną ustawione i będą czekać na ocenę jury.
Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia o godz. 12.00 w pałacu Krzysztofory. Tego dnia od godz. 10.00 do 17.00 tradycyjnie będzie można głosować na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności. Wyniki zostaną przekazane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku. Wystawa pokonkursowa będzie czynna od 10 kwietnia do 14 maja.
Muzeum Krakowa zaprasza również do udziału w konkursie online. Odbędzie się on na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku. Może w nim wziąć udział każdy, kto od 24 do 30 marca nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka. Adres mejlowy: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl.