Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W Krakowie zima na całego: mróz skuł lodem, a śnieg zasypał całe miasto. To trudna sytuacja dla tych, którzy nie mają swojego miejsca – osób w kryzysie bezdomności. W grudniu na ulice Krakowa wyjechał streetbus, czyli specjalny autobus, w którym osoby potrzebujące mogą otrzymać doraźną pomoc.

W streetbusie można się schronić, ogrzać i zjeść coś ciepłego. W trakcie postojów opekunowie wydają także potrzebującym odzież, termosy i koce.

Zima jest szczególnie trudną porą roku dla osób, które nie mają dachu nad głową. Streetbus to autobus pełen dobra i ciepła, który ma wspierać najbardziej potrzebujących. Zapewnia bezdomnym nie tylko możliwość schronienia i ogrzania się, ale także skorzystania z posiłku i napoju. Opiekunowie streetbusa w trakcie postojów wydają także odzież, termosy i koce.

– To jest taka usługa, która ma zabezpieczyć osoby bezdomne w najtrudniejszych warunkach, czyli warunkach zimowych – mówi Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. – Każda osoba bezdomna może przyjść do streetbusa i otrzymać ciepłą herbatę, kawę, kanapkę oraz natychmiastowe wsparcie.

W sytuacji, kiedy ktoś wymaga pomocy, pracownicy streetbusa wzywają straż miejską. Taka osoba zostanie odwieziona w zależności od potrzeb np. do noclegowni czy ogrzewalni.

– W ciągu nocy autobus będzie się zatrzymywał na trzech przystankach: przed Muzeum Narodowym, na ulicy Lema oraz przy SKA w Podgórzu – dodaje Witold Kramarz.

Zaplanowano następujące przystanki:

  • godz. 19.30 do 20.00 – postój K+R BUS na al. 3 Maja, przy Muzeum Narodowym (na początkowym fragmencie al. Trzech Wieszczów)
  • godz. 20.25 do 20.50 – postój al. Pokoju na wysokości ul. Lema, przystanek autobusowy „TAURON Arena Kraków” 03
  • godz. 21.20 do 21.40 – dworzec autobusowy „Podgórze SKA”

Autobus kursuje przez 7 dni w tygodniu aż do końca marca. Przejazd odbywa się w godzinach od 19.00 do 22.00. Osoby bezdomne chętnie korzystają z takiej pomocy. W ubiegłym roku dziennie z tego wsparcia korzystało około 45 osób i łącznie wydano ponad 5,5 tysiąca pakietów żywnościowych.

Kuchnie społeczne i ogrzewalnie dla osób bezdomnych

Miejsca schronienia, posiłki, pomoc medyczna – osoby w kryzysie bezdomności mogą również liczyć na szerokie wsparcie miasta oraz różnych organizacji i instytucji.

– Każdego roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w okresie zimowym uruchamia tymczasowe miejsca schronienia dla osób bezdomnych – mówi Witold Kramarz. – Funkcjonują one w formule ogrzewalni, gdzie osoby bezdomne mają możliwość przenocowania oraz przygotowania posiłku, ale też skorzystania pomocy medycznej, zabiegów higienicznych czy wyprania swoich rzeczy.

W Krakowie dostępne są dla bezdomnych kuchnie społeczne, m.in. kuchnia św. Brata Alberta na ul. Dietla 48 czy ul. Reformackiej 3, a także Jadłodajnia Fundacji „Po pierwsze człowiek”.

Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej. Kiedy widzimy, że taka osoba potrzebuje pomocy, warto poinformować straż miejską, dzwoniąc pod numer 986, lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Źródła: UM Kraków