Lista projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych jest dostępna na stronie bip.krakow.pl. Znajdziemy na niej wiele niezmiernie interesujących pomysłów. Nie od dziś wiadomo, że wielkie zainteresowanie budzą projekty związane z zielenią miejską i tworzeniem miejsc rekreacji. Nic zatem dziwnego, że mamy na liście propozycje związane z koniecznością dbania o stare drzewa, m.in. w parku Jalu Kurka i na Starym Mieście, czy też usuwania płyt chodnikowych i sadzenia drzew. Projekt „100 drzew dla dzielnicy Prądnik Czerwony” zakłada nasadzenia około 100 sadzonek różnorakich gatunków drzew (np. dęby, buki, jesiony), zaś w dzielnicy Prądnik Biały powstała idea utworzenia parku kieszonkowego przy ul. Pielęgniarek.
W wykazie projektów budżetu obywatelskiego znajdziemy dużo inicjatyw związanych z szeroko pojętą ekologią. Budowa tężni solankowej, tworzenie kompostowników, warsztaty florystyczne, instalacja poidełek dla zwierząt, tworzenie ogrodów deszczowych to niektóre z nich.
Wiele pomysłów powstaje z myślą o najmłodszych. To nie tylko kolejne place zabaw. W dzielnicy Krowodrza powstał pomysł stworzenia naukowego zakątka na zielonym terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 przy ul. Litewskiej 34 – miałby się tu pojawić zestaw urządzeń, które z jednej strony dostarczyłyby inspirującej zabawy, z drugiej zachęcałyby dzieci do eksperymentowania i zdobywania wiedzy. Projekt „Piłkarskie marzenia na Bronowicach” zakłada zakup sprzętu, strojów sportowych, szkolenie z przepisów piłki nożnej oraz organizację wypoczynku letniego w formie półkolonii i turnieju.
Do budżetu obywatelskiego zostały zgłoszone też projekty poprawiające bezpieczeństwo w mieście, są także propozycje dla seniorów oraz wiele inicjatyw kulturalnych. Na wszystkie będzie można głosować od 22 września do 6 października – elektronicznie lub w stacjonarnych punktach do głosowania, które zostaną ogłoszone w późniejszym terminie. Wybieramy łącznie sześć różnych projektów. Trzy głosy można oddać na projekty o charakterze dzielnicowym i trzy głosy na projekty ogólnomiejskie.
Oceny projektu dokonuje głosujący. Najwyżej oceniony projekt otrzymuje trzy punkty, a najniżej jeden punkt.
Na projekty w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaplanowano 38 mln zł.