O dobrą atmosferę i smak kawy oraz innych specjałów dba wyjątkowy zespół. W kawiarni pracują młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal prowadzi przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21, wspiera je Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa Tęcza.
Piątka młodych osób z zespołem Downa (trisomią 21 chromosomu) to bariści. Julia, Monika, Szymon, Jan i Grzegorz przygotowują kawę i obsługują klientów. Będą też uczestniczyć w dodatkowych zajęciach dla mieszkańców lokalnej społeczności, na które Społeczna Kaffka zaprosi niebawem.
Działające od 2018 r. przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21 zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza z zespołem Downa. Wszystkie zyski z działalności przeznacza na rehabilitację i reintegracją społeczno-zawodową swoich pracowników. Pierwszym miejscem, gdzie Społeczna 21 zatrudniła pracowników z niepełnosprawnościami, był food truck z frytkami belgijskimi przy Zalewie Nowohuckim. Teraz powstała Społeczna Kaffka.
W działalność nowej kawiarni zaangażowane jest Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa Tęcza, które wspiera osoby z trisomią 21 chromosomu w usamodzielnianiu się. Obecnie działa w nim ponad 90 osób w różnym wieku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez miasto Kraków.
Społeczna Kaffka jest otwarta w dni powszednie od godz. 10.00 do 17.00 i w co drugą sobotę miesiąca. W ofercie ma kawę i inne napoje, ciasta, desery. Można tu także kupić książki i rękodzieło wykonane przez osoby z niepełnosprawnością.
− To kolejny krakowski projekt, którego potencjał integracyjny jest nie do przecenienia, a jednocześnie sprzyja poszerzaniu kompetencji zawodowych szczególnych mieszkańców naszego miasta. Mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie tu gości, zwłaszcza że atmosfera w lokalu jest fantastyczna – mówił podczas uroczystego otwarcia kawiarni prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.