Jeden z najważniejszych bohaterów legend swoją trwałą formę zyskał dzięki rzeźbie Bronisława Chromego. 50 lat temu u wylotu Smoczej Jamy stanęła 6-metrowa, odlana z brązu i ziejąca ogniem podobizna smoka wawelskiego. Skrzydlaty jaszczur do dziś strzeże swojej podziemnej rezydencji, która powstała około 12 mln lat temu i jest jedną z ciekawszych osobliwości wzgórza wawelskiego.
Spod podnóża Wawelu smok zabierze nas na świętowanie do parku Dąbie od godz. 16.00 do 18.00. W Krakowie jest kilka placów zabaw, które łączy postać smoka wawelskiego – to tak zwane smocze skwery. Wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy sznurek. To zupełnie nowa odsłona typowych placów zabaw, które do tej pory charakteryzowały się krzykliwymi kolorami. Właśnie na nich odbywają się kolejne wydarzenia z okazji urodzin gada. Pierwszy smoczy piknik miał miejsce w parku Decjusza.
Na urodzinowych gości smoka wawelskiego w parku Dąbie czekają liczne atrakcje: poczęstunek (kawa, lemoniada, wata cukrowa), malowanie twarzy, bańki mydlane czy zabawy ruchowe, takie jak siatkówka i badminton. Mali poszukiwacze przygód będą też mieli okazję spróbować swoich sił w grach terenowych. 5-osobowe drużyny dzieci w wieku od lat sześciu (w przypadku młodszych – z opiekunem) podążą śladem smoka wawelskiego w grze terenowej „W smoczym klimacie”. Korzystając z mapy, zmierzą się z pięcioma smoczymi zadaniami. Drużyna, która je rozwiąże, zdobędzie pięć cyfr składających się na szyfr, niezbędny, by otworzyć smoczy sejf. Tekst gry przygotowany został w wersji polskiej i ukraińskiej, a zabawa nawiązuje do miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”.
Druga gra terenowa pozwoli najmłodszym zamienić się w najprawdziwszych archeologów. Na placu zabaw w parku Dąbie jest specjalne miejsce, gdzie dzieci mogą odkopywać skamieliny. Uczestnicy gry wezmą udział w poszukiwaniach archeologicznych, które tak lubi smok mieszkający w parku Dąbie, będą m.in. odczytywali wskazówki, korzystali ze zdobytej wiedzy i opisywali znaleziska.
Pikniki organizowane są w ramach miejskiej kampanii „Kraków cię zasmoczy”.