Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

O tym, że delfiny kochają wodę, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie inaczej jest z delfinem z osiedla Górali w krakowskiej Nowej Hucie. Ta niezwykła rzeźba przejdzie renowację, dzięki czemu zostanie przywrócona jej pierwotna funkcja i znowu będzie fontanną.

Inicjatorem powstania rzeźby plenerowej był mieszkaniec bloku nr 24 na osiedlu Górali Edward Rybicki. Delfina wybudował wraz z sąsiadem i autorem projektu Ryszardem Wójcikiem w latach 1969–1970 dla uczczenia 20-lecia Nowej Huty. Rzeźba jest wykonana z betonu, ozdobiona tłuczonym szkłem, osadzona na postumencie z otoczaków.

Inicjatorem powstania rzeźby plenerowej był mieszkaniec bloku nr 24 na osiedlu Górali Edward Rybicki. Delfina wybudował wraz z sąsiadem i autorem projektu Ryszardem Wójcikiem w latach 1969–1970 dla uczczenia 20-lecia Nowej Huty.

Rzeźba jest wykonana z betonu, ozdobiona tłuczonym szkłem, osadzona na postumencie z otoczaków. Pierwotnie delfin był elementem fontanny. Teraz dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejdzie renowację, która pozwoli przywrócić mu dawną funkcję. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie z programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”. Do udziału w tym programie zgłosiło się 166 instytucji. Nowohucki delfin znalazł się wśród 25 rzeźb, które otrzymały wsparcie na odnowę.

Prace renowacyjne będą polegały m.in. na przebudowie instalacji, tak by obieg wody był zamknięty. W narożnikach niecki, w której znajduje się rzeźba, zostaną umieszczone cztery dysze płaszczowe. Strumienie wody z nich będą skierowane w stronę postumentu rzeźby. Delfin zyska oświetlenie, dzięki czemu będzie można go podziwiać także po zmroku.

Rzeźba oraz niecka zostaną wyczyszczone wodą pod ciśnieniem. Rekonstrukcję przejdą płetwy brzuszne delfina. Poluzowane warstwy lastryka zostaną skute i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupełnione w pierwotnej technologii. Rzeźba będzie poddana hydrofobizacji, co zwiększy jej odporność na czynniki zewnętrzne.

Źródła: Strefa Miast