Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Odciski palców na szybach, okruchy na siedzeniach, porozrzucane papierki. Tysiące pasażerów dziennie korzystają z przejazdów krakowskim MPK i niestety nie wszyscy z nich pamiętają o zasadach zachowania czystości. Pamięta o tym jednak MPK, które po każdym dniu pracy myje i sprząta zarówno autobusy, jak i tramwaje.

Zarówno autobusy, jak i tramwaje są siedliskiem zarazków. Największa ich ilość znajduje się na używanych przez wszystkich poręczach.

Kiedy krakowscy pasażerowie smacznie śpią, krakowska Stacja Obsługi Autobusów rozpoczyna pracowitą noc. Autobusy i tramwaje przewożące krakowian są narażone na przeróżne zabrudzenia. Zachowanie czystości i właściwego poziomu higieny w środkach transportu publicznego wymaga właściwego planowania i wzięcia pod uwagę m.in. pory roku. Konieczny jest także duży nakład sił pracowników sprzątających.

Ważne jest nie tylko regularne sprzątanie pojazdów, ale też zastosowanie wysokiej klasy preparatów czyszczących. MPK wybiera takie, które są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla pasażera i środowiska.

– Czyszczenie pojazdów obejmuje takie elementy jak siedzenia, podłogi, poręcze i uchwyty. To one są najbardziej narażone na zabrudzenia. Każdego dnia tych części i elementów pojazdu dotykają setki osób – informuje krakowskie MPK. – Wykonujemy mycie i odkażanie siedzeń gorącą parą wodną, szorowanie siedzeń oraz odsysanie brudu.

Sprawdza się tu zwłaszcza para wodna, która skutecznie eliminuje bakterie. To nie tylko tani, ale także ekologiczny sposób na walkę z wirusami.

Wirusy na poręczach

Zarówno autobusy, jak i tramwaje są siedliskiem zarazków. Największa ich ilość znajduje się na używanych przez wszystkich poręczach. Tysiące dłoni każdego dnia przenoszą na te elementy bakterie oraz wirusy. Najgroźniejsze z nich to bakterie E. coli i salmonelli, które powodują tzw. choroby brudnych rąk. Równie groźny jest wirus COVID czy wirus grypy. Mogą one utrzymywać się poza organizmem człowieka nawet dwie doby.

W 2021 r. zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakterii, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Z raportu wynika, że łączna suma znalezionych bakterii na 100 powierzchniach wyniosła blisko 55 000! Te wyniki przypominają, jak ważne jest codzienne dbanie o czystość komunikacji publicznej.

MPK uspokaja krakowskich pasażerów: Tramwaje i autobusy na linie wyjeżdżają rano czyste i błyszczące.

Źródła: Strefa Miast