Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Niepozorna rzeczka Serafa, która płynie przez Kraków, już nieraz dała się poznać jako rwący potok, zagrażający bezpieczeństwu. Wystarczył większy deszcz, który sprawiał, że okoliczni mieszkańcy musieli mierzyć się z powodzią, zalaniem i podtopieniami. Właśnie zakończył się montaż nowych grodzic powodziowych.

Nowa inwestycja w Bieżanowie została wykonana z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy.

Nowa inwestycja w Bieżanowie została wykonana z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy. Urządzenia zwiększają pojemność koryta rzeki w obszarze zabudowanym, co ma chronić mieszkańców przed wylewaniem Serafy. Grodzice powodziowe zostały zamontowane na odcinku 2 kilometrów wzdłuż Serafy, podwyższających wały rzeki na terenie Bieżanowa.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy będą się czuć spokojniejsi, ponieważ zabudowanie brzegów Serafy na 2-kilometrowym odcinku na pewno uspokoi tych, którzy byli zalewani przez duże opady deszczu, kiedy ten potok wzbierał – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. – Natomiast oczywiście to nie wszystko, bo trzeba pamiętać, że Wody Polskie realizują także zbiorniki powyżej i te także już działają. W ciągu ostatnich opadów mogliśmy zobaczyć, jak one pracują. To tak naprawdę suma czynników, które sprawiają, że Bieżanów może czuć się bezpieczniejszy.

Kraków przekazał 10 milionów złotych na podwyższenie wałów przeciwpowodziowych. Razem z realizowanymi obecnie przez Wody Polskie czterema suchymi zbiornikami retencyjnymi na Malinówce i Serafie. Pozwolą one na skuteczne zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców Bieżanowa i Złocienia.

Wysokość obwałowania z grodzic wynosi od 50 centymetrów do 1 metra. Nowa infrastruktura ma przyczynić się do osiągnięcia odpowiednich parametrów koryta rzeki oraz poprawić bezpieczeństwo spływu wód wezbraniowych.

– To jest początek naszej ścisłej współpracy z Wodami Polskimi, bo przed nami Sudół Dominikański – dodaje Andrzej Kulig. – Ogromne przedsięwzięcie na ponad 60 mln zł. Prądnik jest bardzo silnie zalewany przez ten potok, więc całe osiedla mieszkaniowe były i są zagrożone. Musimy podjąć to przedsięwzięcie, dlatego prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi, aby już w tym roku zainicjować projekt, który będzie trwał 2 lata, a potem przejdzie do fazy realizacji.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki zawartemu 11 lutego 2022 r. porozumieniu pomiędzy Gminą Miejską Kraków a PGW Wody Polskie, które dotyczyło współfinansowania zadania. Gmina udzielała PGW wsparcia merytorycznego i technicznego na etapie przygotowania inwestycji.

Źródła: Strefa Miast