Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Program „Mieszkanie za remont” cieszy się wśród mieszkańców Krakowa ogromną popularnością. Jego uczestnicy mogą wynająć od miasta mieszkanie na wyjątkowo korzystnych warunkach w zamian za przeprowadzenie w nim remontu. Brzmi kusząco? Od 1 do 29 marca będzie można składać wnioski do III edycji programu.

Program „Mieszkanie za remont cieszy się wśród mieszkańców Krakowa ogromną popularnością.

Miasto uruchomiło ten program w 2022 roku. W pierwszej edycji chęć wzięcia udziału zgłosiło 717 wnioskodawców, z czego 356 wniosków rozpatrzono pozytywnie. Każdy chętny otrzymał daną liczbę punktów na podstawie przyjętych kryteriów. Następnie przygotowana została lista remontowa, na której ostatecznie znalazło się 50 wnioskodawców.

– 40 lokali znalazło najemcę, z czego 26 mieszkań zostało już wyremontowanych i zasiedlonych. W pozostałych lokalach trwa jeszcze remont – podaje krakowski magistrat.

Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyła się druga odsłona programu. Złożono aż 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych! 74 lokale mają już przyszłego najemcę, a w mieszkaniach trwają prace remontowe.

Chętni mogli wynajmować mieszkania na terenie całego Krakowa. W programie dostępne było m.in. 49-metrowe mieszkanie na ul. Kalwaryjskiej, 27-metrowe lokum na ul. Królewskiej albo lokal przy Placu Wolnica. W Nowej Hucie mieszkania za remont znajdowały się m.in. na os. Zielonym, Teatralnym, Na Wzgórzach, Stalowym czy Krakowiaków. W programie największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania 3- i 4-pokojowe oraz te położone w Nowej Hucie, Podgórzu lub Śródmieściu.

Jak wziąć udział w programie?

W aktualnej edycji „Mieszkania za remont” mogą wziąć udział osoby, które mieszkają w Krakowie, ale nie są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania w Krakowie i w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim.

Do programu mogą przystąpić osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi:

● 150–350% najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego

● 125–300% najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego

● 100–250% najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym.

Wliczany jest dochód wszystkich osób zamieszkujących wspólnie w gospodarstwie domowym. Warunkiem jest także, aby osoby przystępujące do programu nie były zadłużone z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego należącego do gminy.

Po weryfikacji wniosków stworzona zostanie lista remontowa osób uprawnionych. Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa lub w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK przy Rynku Podgórskim 1.

Źródła: Strefa Miast