Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na miłośników dwóch kółek czekają nowe rowery do wypożyczenia! Wiosną ma ruszyć „LajkBike” – nowa miejska wypożyczalnia rowerów, działająca na nieco innych niż wcześniej zasadach. Tym razem miasto stawia na wynajem długoterminowy. Znane są także już ceny wynajmu rowerów z lajkonikiem.

Wypożyczalnia „LajkBike będzie mieć dostępne rowery na wynajem długoterminowy. To znaczy, że sprzęt można wziąć do siebie do domu (czy akademika) na co najmniej miesiąc, a najwyżej trzy.

W czasie sesji radni zaakceptowali propozycję cen za wypożyczenie rowerów tradycyjnych i elektrycznych przedstawioną przez Zarząd Transportu Publicznego. Według propozycji ZTP rowery w LajkBike’u będzie można pożyczyć na trzy miesiące. Dzięki temu rotacja rowerów ma być jak najwyższa, a jednoślady nie będą „blokowane” zbyt długo przez jednego użytkownika i skorzysta z nich maksymalnie wiele osób.

– Rozwiązanie takie, gdy jeden pojazd wypożycza się na dłużej, jest bardziej opłacalne i dla mieszkańców i dla miasta – przekonuje krakowskie ZTP. – Użytkownicy mają rower cały czas u siebie, wiedzą w jakim jest stanie, pilnują go i dbają o niego. Miasto pomaga im w serwisowaniu sprzętu, ale nie musi ponosić wysokich kosztów utrzymywania wypożyczalni na ulicach, a także wymiany często niszczonych ogólnodostępnych rowerów.

Wypożyczalnia „LajkBike” będzie mieć dostępne rowery na wynajem długoterminowy. To znaczy, że sprzęt można wziąć do siebie do domu (czy akademika) na co najmniej miesiąc, a najwyżej trzy. Mieszkańcy i studenci będą mogli przetestować rower jako środek transportu po mieście na swojej codziennej trasie. Dzięki temu sprawdzą przydatność jednośladu bez wydawania od razu dużych pieniędzy na zakup własnego sprzętu. Szczególnie chodzi tu o rowery elektryczne, które są dość drogie i dla wielu osób taki wydatek mógłby być zbyt wysoki.

Kiedy będzie można wsiąść na rower z lajkonikiem?

LajkBike wystartuje najwcześniej wiosną po uzyskania wszystkich zgód na funkcjonowanie specjalnego warsztatu, pełniącego również funkcję magazynu rowerowego. ZTP opracuje i opublikuje cały regulamin wraz z cennikiem. Na wypożyczenie będzie czekać 500 rowerów tradycyjnych. Na rowery elektryczne w ramach LajkBike podpisana jest już umowa. 250 sztuk wypożyczyć będzie można najpóźniej w czerwcu.

Jakie są koszty wynajmu roweru LajkBike?

Stawka za miesięczne wypożyczenie tradycyjnego roweru wyniesie 29 zł. Dla podstawowej stawki za wynajem rowerów elektrycznych (za 79 zł) zostanie wprowadzony limit 900 kilometrów miesięcznie (zliczany przez licznik, w który wyposażony będzie każdy jednoślad). Chodzi o to, by rowery były używane wyłącznie jako prywatny transport do pracy czy szkoły, a nie służyły jako sprzęt do celów zarobkowych, na przykład przez kurierów.

Zużycie takiego roweru byłoby wówczas większe, droższy w takich przypadkach stałby się serwis i utrzymanie. Stąd też obowiązywać będzie również druga stawka, znacznie wyższa (499 zł miesięcznie), która ma sprawić, że takie wypożyczenie stanie się mniej opłacalne lub pokryje spodziewane wyższe koszty obsługi.

Opieka serwisu

Rowerzyści w ramach abonamentu w pakiecie otrzymają też bezpłatny serwis w przypadkach usterek czy innych kłopotów z rowerem. Do dyspozycji będzie warsztat w Płaszowie, przy ul. Przewóz, w ramach którego pracownicy ZTP zajmą się serwisowaniem pojazdów (LajkBike’a, ale też z systemu Park-e-Bike i miejskich rowerów do przewozu towarów).

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • rower