Irlandzkie linie lotnicze Ryanair powstały w 1985 roku i są największą tanią linią lotniczą w Europie. Mają siedzibę w Dublinie, a ich flota liczy 412 samolotów! Są także największą linią na krakowskim lotnisku w Balicach – należy do nich aż 55% udziału. W nowym centrum treningowym będzie przeszkolić się do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 „Gamechanger”.
Ważnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi, która połączy centrum treningowe Ryanaira z portem lotniczym w Krakowie. Droga, zostanie wybudowana wspólnie przez miasto i Ryanair. Połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym, umożliwiając ruch pieszych pomiędzy lotniskiem i centrum.
– Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem, jest istotnym elementem tej inwestycji, ponieważ usprawni komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego – zapowiada prezes Ryanair Michael O’Leary.
Porty lotnicze to podstawa rozwoju dla terenów biznesowych. Kraków jako stolica regionu i siedziba wielu międzynarodowych i polskich firm chce mieć jak najlepszy dostęp do rozbudowanej siatki połączeń lotniczych.
– Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum, co kolejny już raz dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów oraz umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Najnowsza inwestycja irlandzkiego przewoźnika to dobra wiadomość nie tylko dla Krakowa, ale i całego regionu.
– Zarząd województwa przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, jak i technologii i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair. Budowa centrum symulatorowo-treningowego to ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, ale także całego regionu – zaznacza Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.