Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W krakowskim zoo trwa budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich. Budynek rośnie jak na drożdżach. Właśnie kończą się prace przy wznoszeniu żelbetowej konstrukcji.

Mimo zimowej aury trwa budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich - nowej atrakcji w krakowskim ogrodzie zoologicznym.

Pawilon ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2025 r. Dzięki przeszklonej konstrukcji będziemy mogli obserwować szympansy zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Na pierwszym piętrze budynku pojawi się taras obudowany szklanymi panelami, co pozwoli oglądać zwierzęta na wybiegu zewnętrznym. Kiedy zrobi się zimno, będzie można je podziwiać na wybiegu wewnętrznym. Miejsce to będzie doskonale oświetlone dzięki wielkiemu świetlikowi dachowemu.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji sadzawkę z podgrzewaną wodą. Zarówno latem, jak i zimą będzie można je obserwować także z wnętrza budynku, gdzie powstanie specjalna strefa dla zwiedzających.

– Z początkiem roku wykonawca zakończył wznoszenie ścian żelbetowych parteru i piętra. Strop nad parterem jest już w całości położony, zbudowano też schody i szyb windowy. Na ukończeniu jest konstrukcja stropodachu budynku – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Aktualnie trwają roboty zbrojarskie i betoniarskie przy attykach stropodachu. Równocześnie kładzione jest izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna ścian fundamentowych. Na wybiegu dla szympansów wykonano większość stóp fundamentowych pod montaż słupów stalowych oraz okalające teren murki.

– W najbliższym czasie wykonawca przystąpi do prac konstrukcyjnych na wybiegu dla makaków. W dalszej kolejności rozpocznie montaż dźwigarów dachowych z drewna klejonego. Na drewnianej podkonstrukcji będzie się wspierał świetlik dachowy – dodaje dyrektor ZIM.

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich zaprojektowała pracownię MINIMA Piotr Gryszka. Wykonawcą jest konsorcjum firm Murkrak i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-Budowlany Murdza. Inwestycja kosztuje 19 mln zł.

Źródła: Strefa Miast