Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ponad półtora miliarda złotych zaplanował w tegorocznym budżecie Kraków na inwestycje w mieście. Najwięcej pieniędzy, łącznie blisko 70 proc. wszystkich nakładów, pójdzie na rozwój infrastruktury transportowej oraz sport i rekreację. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na kulturę, ochronę dziedzictwa kulturowego, edukację i ochronę środowiska.

Kraków

W pierwszej kolejności miasto chce dokończyć już rozpoczęte inwestycje, zwłaszcza te oczekiwane przez mieszkańców od lat, jak np. Centrum Kultury Ruczaj i szybki tramwaj do Górki Narodowej. Powstanie również park rzeczny Tetmajera w Bronowicach i park Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej przygotowywany na stulecie urodzin noblistki. Wielkim wydarzeniem tego roku będzie otwarcie parku Zakrzówek.

W 2023 r. miasto planuje zakończyć wiele kluczowych inwestycji drogowych, m.in. budowę linii tramwajowej na Górkę Narodową. Do końca tego roku chce też przywrócić do pełnej przejezdności al. 29 Listopada. Ważny, szczególnie dla mieszkańców Klinów, jest remont ul. Fortecznej i wprowadzenie linii autobusowej. Remont ul. Królowej Jadwigi powinien zakończyć się w maju.

– Jeśli chodzi o inwestycje w edukację, to budujemy m.in. dużą halę sportową przy IX LO i basen przy SP nr 144, mamy też rozbudowę SP nr 72 przy ul. Modrzewiowej. Dzieci i młodzież z osiedla Złocień rozpoczną kolejny rok szkolny w nowej szkole przy Agatowej – wymienia Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa do spraw polityki społecznej i komunalnej.

To nie wszystkie inwestycje. Będzie też adaptacja budynku na os. Willowym na potrzeby poradni, rozbudowa SP nr 67 (ul. Kaczorówka 4), przebudowa przedszkola samorządowego nr 38 (ul. Jabłonkowska), budowa sali gimnastycznej przy SP nr 26 (ul. Krasickiego), hali sportowej przy IX LO (ul. Czapińskiego), krytej pływalni przy szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 144 (os. Bohaterów Września), boiska sportowego na terenie os. Mogiła.

Z inicjatyw kulturalnych realizowane będą: zabezpieczenie konserwatorskie i modernizacja fortu nr 48a Mistrzejowice, rekultywacja i zagospodarowanie terenów po zniszczonych elementach fortu nr 2 Kościuszko, dostosowanie restaurowanego starego fortu 52a Łapianka oraz przestrzeni w nowym budynku dla potrzeb wystawienniczych dla Muzeum Ruchu Harcerskiego, modernizacja Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Źródła: Strefa Miast