Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Roznoszą choroby, wywołują obrzydzenie i strach – mowa o szczurach, które upodobały sobie duże miasta jako miejsca żerowania. Największy problem jest w miejscach, gdzie mieszkańcy wyrzucają resztki jedzenia, czyli w okolicach śmietników, balkonów i piwnic. Kraków chce walczyć z tym zagrożeniem – wszyscy właściciele nieruchomości na terenie miasta muszą od 15 października do 15 marca przeprowadzać deratyzację.

Mieszkańcy bloków czy kamienic często w dobrej wierze wyrzucają resztki pożywienia, myśląc, że zjedzą je ptaki albo bezdomne koty. Nic bardziej mylnego. To właśnie szczury najczęściej organizują sobie stołówkę w takich miejscach.

Mieszkańcy bloków czy kamienic często w dobrej wierze wyrzucają resztki pożywienia, myśląc, że zjedzą je ptaki albo bezdomne koty. Nic bardziej mylnego. To właśnie szczury najczęściej organizują sobie stołówkę w takich miejscach.

Aby zapobiec pladze szczurów, z którą zmaga się m.in. Wrocław czy Poznań, właściciele nieruchomości mają obowiązek przeprowadzania deratyzacji. Powinna być ona wykonana na obszarach zabudowanych budynkami mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi oraz na obszarach zieleni miejskiej.

Trutki mają być wykładane tam, gdzie pojawiają się szczury, w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, ustępach, budynkach gospodarczych, infrastrukturze kanalizacyjnej, ciepłowniczej. Należy pamiętać, że szczury to inteligentne zwierzęta, więc jeśli trutka będzie wystawiana ciągle w te same miejsca, to nie nie przyniesie efektu. Zalecane jest także częste zmienianie rodzaju preparatów i sposobu podawania.

– W celu zwiększenia skuteczności deratyzacji wskazanym jest, aby preparaty biobójcze wykładane były każdorazowo w innych miejscach – przestrzega krakowski magistrat. – Zalecane jest także częste zmienianie rodzaju preparatów i sposobu podawania. Zwłaszcza w przypadku szczurów, stosowanie tego samego systemu przynęt, trucizn czy pułapek przez dłuższy czas może nie być skuteczne, gdyż zwierzęta te bardzo szybko uczą się omijania stale występujących zagrożeń a wiedzę tę przekazują sobie wzajemnie w obrębie stada.

W okresie przeprowadzania deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie. Rejony wyłożenia trutki winny być oznakowane napisem „Uwaga trucizna”.

Miejsca wyłożenia trutek nie mogą być dostępne dla wolno żyjących zwierząt.

Co grozi za niewykonanie deratyzacji?

Właściciele nieruchomości położonych na obszarze gminy Kraków są zobowiązani do przeprowadzenia deratyzacji nieruchomości także bezterminowo w przypadku pojawienia się gryzoni w danym miejscu, a także w obiektach gastronomicznych zbiorowego żywienia.

Niewywiązanie z tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny.

Źródła: Strefa Miast