Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Pierwszy krok na drodze do pełnej renowacji zabytkowej wieży fortu Święty Benedykt został wykonany. Pod egidą Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie powstanie tu centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych.

Zakończył się remont przedbramia fortu 31 „św. Benedykt, które wymagało najpilniejszej interwencji.

Pomysł na zagospodarowanie fortu nr 31 powstał w wyniku konsultacji społecznych, przeprowadzonych w 2021 r. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa uznał rewitalizację obiektu za jeden z kluczowych projektów na lata 2023–2025. Pierwszą fazą był remont przedbramia, które wymagało pilnej interwencji. Prace renowacyjne objęły mur przedbramia wraz z kamiennymi nakrywami, fosę wraz z kamiennym ocembrowaniem oraz budowę nowego mostu. Konieczna była także konserwacja drewnianej bramy wejściowej do fortu, a także konserwacja zachowawcza kamiennego portalu bramy oraz oryginalnego mostu rolkowego.

W forcie będzie działać centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a jego celem ma być upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk ścisłych. W forcie zaplanowano także otwarcie małej kawiarni na parterze oraz utworzenie przestrzeni do ekspozycji zabytku. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

W tym roku zostały wykonane również w forcie Święty Benedykt zabezpieczenia dla potrzeb zwiedzania obiektu. Wycieczki są cyklicznie organizowane przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin i cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • remont