Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Tworzenie biżuterii z jeansu, dekoracje z butelek PET, gry klimatyczne, malowanie ekotoreb i wiele więcej! 20 kwietnia rozpoczną się obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. W Krakowie przewidziano moc atrakcji i niespodzianek dla wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej planety.

Obchody Dnia Ziemi potrwają w Krakowie od 20 do 23 kwietnia.

Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku roku 1969, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy, na skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków.

Jedną z osób, która obserwowała tę katastrofę ekologiczną oraz jej skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin, na którym zdarzenia te wywarły tak ogromne wrażenie, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska.

Ponad 50 lat po tych wydarzeniach, tradycja Dnia Ziemi jest nadal żywa! Kraków zachęca mieszkańców do udziału w wydarzeniach plenerowych, takich jak: warsztaty z zakresu edukacji klimatycznej, zbiórka elektroodpadów w zamian za sadzonki roślin czy rodzinny rajd. Spotkanie dla Ziemi umilać uczestnikom będzie muzyka i występy artystyczne. Czynna także będzie strefa gastronomiczna.

Krakowski program Dnia Ziemi

Obchody Dnia Ziemi potrwają od 20 do 23 kwietnia. Pierwszego dnia krakowianie mogą wziąć udział w wydarzeniu „Warsztaty w dobrym klimacie” w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej. Uczestnicy dowiedzą się, jak w domowych warunkach tworzyć naturalne, ekologiczne kosmetyki oraz co kryje się za składnikami kosmetyków, które możemy kupić w drogeriach. Każdy miłośnik planety podczas warsztatów stworzy m.in. szampon, krem, tonik, peeling i masło do pielęgnacji ust.

21 kwietnia w ramach kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” odbędzie się wydarzenie plenerowe pod TAURON Areną Kraków. Organizatorzy uruchomią wtedy licznik wylesiania, a w trakcie wydarzenia zbierane będą elektroodpady, za które można będzie otrzymać sadzonki roślin balkonowych.

W sobotę, 22 kwietnia, od godz. 11.00 przy Nowohuckim Centrum Kultury na mieszkańców czekać będzie zielona moc atrakcji:

● warsztaty upcyclingowe: tworzenie biżuterii z jeansu i materiałów dekoracyjnych z butelek PET

● quizy o tematyce ekologiczno-klimatycznej

● gry klimatyczne

● warsztaty edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej adopcji zwierząt i prawidłowych postaw podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami

● fachowe doradztwo na temat zasad dostępnych dla mieszkańców programów dotacyjnych z zakresu: odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych, programu „Stop smog” oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia w ramach programów: „Mój prąd”, „Ulga termomodernizacyjna”, „Czyste powietrze”

● test wiedzy o wodzie i klimacie „Koło wody”

● zabawa edukacyjna „Twój ślad wodny ma znaczenie”

● twórcze oszczędzanie wody – malowanie ekotoreb

● zajęcia edukacyjne z cyklu „Od balkonu do jadalnego miasta”, w tym m.in. quiz rozpoznawania nasion

● pokaz rowerów Lajkbike, Park-e-Bike i cargo

● szkolenie rowerowe z oficerem rowerowym

● warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w duchu zero waste

● gry i zabawy edukacyjne dotyczące zasad postępowania z odpadami.

23 kwietnia (w godz. 11.00–14.00) – „Rodzinny rajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczestnicy sprzątają wyznaczony teren i odpowiadają na pytania z tematyki recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pierwszy rajd odbędzie się w Nowej Hucie, start przy ul. Bardosa (park Krakowian). Szczegółowa trasa jest dostępna tutaj.

Źródła: Strefa Miast