Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Architektura Krakowa wielu zdumiewa, innych zachwyca, a pozostałych – oburza. Dzięki nowemu wydawnictwu „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku” poznamy miasto królów polskich od zupełnie nowej strony! Spotkanie promocyjne książki odbędzie się 25 lutego w ARTzonie i poprowadzi je Filip Springer.

Architektura Krakowa wielu zdumiewa, innych zachwyca, a pozostałych –  oburza

Publikacja to najnowszy, kompletny przewodnik po dwudziestowiecznej architekturze Krakowa – miasta, które wbrew swemu historycznemu mitowi, jest wspaniałą galerią architektonicznych modernizmów.

Książka prowadzi dwoma ścieżkami: jedną w czasie, a drugą w przestrzeni. „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku” otwierają eseje Michała Wiśniewskiego, Marty Karpińskiej, Doroty Leśniak-Rychlak i Doroty Jędruch. W tekstach tych znajdziemy opis architektonicznego rozwoju miasta, nawiązanie do nowoczesności przed i powojennej, analizę socrealizmu oraz wprowadzenie w postmodernizm. Wbrew obiegowym poglądom, Kraków jest miastem w dużym stopniu ukształtowanym przez nowoczesność, a przewodnik daje narzędzia, by ją rozpoznać i zrozumieć.

– Najłatwiej byłoby stwierdzić, że ta książka wypełnia ogromną lukę. Byłaby to prawda – w końcu w jednym miejscu ktoś (i to kto!) opisał architektoniczne zmagania Krakowa z dwudziestowieczną nowoczesnością. Ale wnikliwa lektura tego tomu prowadzi do dalej idącego i zaskakującego wniosku. To wspaniałe wydawnictwo sprawia, że na naszej mentalnej mapie Polski pojawia się wręcz nowe miasto. Jego nazwa brzmi znajomo (Kraków), ale zaręczam – nie mieliście i nie miałyście pojęcia o jego istnieniu! – napisał Filip Springer na łamach wydawnictwa.

Krakowskie perełki i ikony architektury

Publikacja zaprasza do udania się w przestrzeń miasta ośmioma trasami poprowadzonymi topograficznie przez dzielnice Krakowa, w których autorki i autorzy zebrali najważniejsze informacje na temat ponad stu modernistycznych budynków i wybitnych realizacji urbanistycznych.

Wędrówka zaczyna się od Starego Miasta i Plant, wiedzie przez Aleje Trzech Wieszczów, aż po Dębniki i Krowodrzę, Nową Hutę, a nawet Przegorzały. Obok powszechnie znanych realizacji Adolfa Szyszko-Bohusza – Feniksa czy budynku PKO przy ul. Wielopole, oraz ikon w rodzaju hotelu Cracovia, kina Kijów czy hotelu Forum, opracowane zostały notki na temat najciekawszych architektonicznie krakowskich osiedli, ponieważ to w nich właśnie toczy się nadal codzienne życie krakowian. Notkom towarzyszą archiwalne fotografie budynków i oryginalne archiwalne rysunki architektoniczne, a trasy rozpoczynają czytelne mapy ukazujące proponowane kierunki zwiedzania.

Spotkanie z autorami przewodnika

Spotkanie promocyjne odbędzie się w sobotę, 25 lutego, o godz. 18.00, w ARTzonie na os. Górali 4, a poprowadzi je Filip Springer. Podczas wydarzenia będzie możliwość porozmawiania z autorami publikacji, wysłuchania wykładu wprowadzającego dr. Michała Wiśniewskiego oraz nabycia książki. Wstęp jest bezpłatny.

Przewodnik wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu prowadzonego przez fundację Instytut Architektury od 2014 r. Więcej informacji o architekturze Krakowa na stronie internetowej szlakmodernizmu.pl.

Źródła: Strefa Miast