Celem projektu jest uwrażliwienie oraz zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych i osób niepełnosprawnych. Akcja ma także zwiększyć skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia. W ramach projektu przewidziano działania, które pozwolą przeciwdziałać agresji już na poziomie lokalnym. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zaplanowane działania obejmują m.in. konferencję, która odbędzie się w dniach 16-17 listopada, w godzinach 8.30-15.30, w siedzibie Muzeum Armii Krajowej przy ulicy Wita Stwosza 12. Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie przyczyni się do poprawy funkcjonowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy.
– Jeżeli doświadczasz przemocy, to pamiętaj o tym, że nie możesz być sam – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa. – Musisz głośno o tym mówić, zgłaszać do każdego, kto powinien to usłyszeć. Do starszego, jeżeli jesteś dzieckiem, do pedagoga szkolnego, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, na policję. Nie wolno dać się niszczyć, torturować. Trzeba dać odpór tego typu zachowaniom.
Kampania ma wspierać przede wszystkim seniorów. To właśnie oni często doświadczają przemocy ze strony najbliższych.
– Jeżeli jesteś osobą starszą, to pamiętaj o tym, że istnieje cała gama miejsc, do których możesz się zwrócić o pomoc. Do swoich krewnych, sąsiadów, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy do Centrum Aktywności Seniora. Wszędzie tam, gdzie cię wysłuchają i udzielą ci wsparcia – zapewnia Andrzej Kulig.
Pomoc możemy uzyskać w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Są również dodatkowe instytucje, które wspierają osoby w kryzysie, np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ale także każdy pracownik socjalny i każda filia MOPS.
– Pracownicy są przygotowani do tego, żeby mieszkańców Krakowa objąć wsparciem i skierować do właściwej instytucji – mówi Witold Kramarz, dyrektor MOPS w Krakowie. – Funkcjonują również Ośrodki Poradnictwa i Terapii Rodzin, które pomagają w procesie długoterminowym stanąć na nogi, nabrać sił i wyrwać się z sytuacji doświadczania przemocy.
Projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”.