Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

17 290 – tyle wypadków drogowych miało miejsce na polskich drogach tylko od stycznia do października tego roku. Zginęło w nich aż 1 411 osób, a 19 486 zostało rannych. Te dane mrożą krew w żyłach – polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie.

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych to inicjatywa, która przypomina o tym, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa na drogach

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych to inicjatywa, która przypomina o tym, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa na drogach. Od 2005 roku jest to wydarzenie ogólnoświatowe. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci odbywają się w miejscowości Zabawa niedaleko Tarnowa. Znajduje się tu jedyny w kraju Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.

Pomnik projektu artysty rzeźbiarza Jacka Kucaby ma długość 40 metrów, szerokości 11 metrów i wysokości 7 metrów. Przedstawia zderzenie dwóch przeciwległych dróg, z których każda w pewnym momencie zmienia się w pionową ścianę. Na styku tych dróg jest miejsce symbolicznego przejścia.

Właśnie tutaj mogą przyjechać rodziny, które przeżywają traumę po stracie najbliższych.

– Musimy każdego dnia pamiętać o tym, że wypadki drogowe zabierają najlepszych, przecież tacy są nasi bliscy. Wypadki drogowe uderzają w tych, którzy się tego najmniej spodziewają. I tych wypadków musi być mniej. Musimy zrobić wszystko, aby tych wypadków w ogóle nie było – apelował pod pomnikiem „Przejście” minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Uroczyste obchody odbyły się 19 listopada 2023 r. w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy za zmarłych w wypadkach drogowych oraz programu muzycznego „Przejście… przez ból”. Uczestnicy obchodów wzięli udział we Mszy Świętej w intencji ofiar wypadków oraz ich rodzin, a po jej zakończeniu wysłuchali świadectwa ofiar i słów wsparcia.

– Co roku w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych wspominamy tych, którzy stracili życie na drodze, a także w sposób szczególny łączymy się z ludźmi, którzy walczą o powrót do zdrowia po wypadku. Nie do przecenienia jest również rola rodzin, które wspierają te osoby, choć czasem same muszą zmagać się z traumą – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Program bezpłatnej pomocy psychologicznej

Niedaleko sanktuarium w Zabawie działa pilotażowy program bezpłatnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej. To właśnie tu pomocy mogą szukać poszkodowani w wypadkach, rodziny ofiar, a nawet sprawcy wypadków. Pomoc znajdą także osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego po wypadkach drogowych. Odbywają się też seminaria i konferencje związane z tematyką wypadków i przestępstw.

Uroczystości były zwieńczeniem czterech dni obchodów, podczas których odbyły się m.in. warsztaty psychologiczne dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spektakl słowno-muzyczny „Tajemnica śmierci”, a także warsztaty edukacyjne dla młodzieży.

– Zgodnie z raportem opublikowanym przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2022 roku zgłoszonych zostało 21 322 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i strefach ruchu. W ich wyniku śmierć poniosło 1896 ofiar, a rannych zostało 24 743 osób. Choć jest to zauważalny spadek względem 2021 roku i lat poprzednich, liczba ta jest wciąż zatrważająca. Musimy zrobić wszystko, aby poziom bezpieczeństwa na polskich drogach był coraz wyższy – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wydarzenie w Zabawie zorganizowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz stowarzyszenia: Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródła: Strefa Miast