Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

16 lipca miłośnicy jazzu spotkają się podczas krakowskiej Nocy Jazzu. Wydarzenie organizowane jest od 2007 r., kiedy to odbyło się pierwszy raz w ramach jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. Noc Jazzu to okazja do wzięcia udziału w koncertach najlepszych artystów jazzowych, którzy zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż w świat saksofonu, trąbki, werbli i basu.

W Krakowie - niczym w Nowym Orleanie - jazzowych koncertów w czasie Nocy Jazzu jest cała masa

Noc Jazzu jest częścią projektu Krakowskie Noce. Od lat gromadzi setki mieszkańców grodu Kraka. Wydarzenie odbywa się w wielu miejscach w Krakowie, łącznie przewidzianych jest ponad 20 koncertów.

– Ta jubileuszowa edycja 15-lecia Nocy Jazzu, jednej z najstarszych z projektu Krakowskich Nocy, to kulminacja jazzowego Krakowa – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. – Od najważniejszych klubów, w których kreowała się historia polskiego i krakowskiego jazzu, przez scenę nowohucką, Dworek Białoprądnicki, kluby Globus, Kurant, Strefa, Muzeum Książąt Czartoryskich, Sukiennice, MOCAK. Położenie tych miejsc sprawia, że chcąc obejrzeć koncerty, będziemy musieli się przemieszczać jakąś rakietą czy szczególnie szybkimi rowerami.

Publiczność zawsze najliczniej bierze udział w koncercie głównym, który odbywa się na Małym Rynku. W tym roku wydarzenie rozpocznie się tu o godz. 18.00 i potrwa do godz. 22.00. Widzowie będą mogli usłyszeć włoskie Pasquale Stafano Trio – zespół umiejętnie łączy wpływy jazzu i klasyki z umiarkowanym, elektronicznym brzmieniem.

Na scenie Małego Rynku zobaczymy także legendarną formację Young Power, która w swojej twórczości przeplata elementy free jazzu z rockiem. Koncert zakończy amerykański multiinstrumentalista – Philip Lassiter. Mawia, że już w wieku 6 lat nieświadomie spotkał swoją pierwszą miłość – fortepian – i pozostał jej wierny do dzisiaj.

O godz. 20.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zagra krakowska formacja Max Klezmer Band, w której twórczości odnajdziemy także liczne wpływy muzyki etnicznej: klezmerskiej, bałkańskiej czy hinduskiej. Dziedziniec Muzeum Książąt Czartoryskich powita nas natomiast nowoczesnym brzmieniem pioniera polskiego turntablismu – Mr Krime’a, który wystąpi wraz z muzykiem, aranżerem i producentem muzycznym – Piotrem Bolanowskim. Towarzyszyć im będzie Grzegorz Dowgiałło i YaniKa. Koncerty odbędą się również w znanych, jazzowych klubach, takich jak: Piwnica pod Baranami, Alchemia, Harris Piano Jazz Bar, Pec Art. Acoustic Jazz Club, Strefa, Kurant czy Globus Music Club.

To nie wszystko! Także mieszkańcy najmłodszej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty – usłyszą tej nocy jazzowe brzmienie. Na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury o godz. 19.00 pojawi się Kaja Karaplios – wokalistka, kompozytorka i absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Artystka od prawie 20 lat występuje na scenach polskich i zagranicznych. Towarzyszyć jej będzie pianista Adam Niedzielin oraz kontrabasista i gitarzysta basowy Tomasz Kupiec. O godz. 20.00 natomiast wystąpi Nazgul Shukayeva – etno-jazzowa wokalistka o wyjątkowej skali głosu. Artystka urodziła się w Kazachstanie, a przez dwadzieścia lat mieszkała na Ukrainie. Jej nieprzewidywalne występy fascynują miłośników jazzu na całym świecie. O godz. 21.00 na scenie NCK pojawią się z kolei Grażyna Auguścik i Kuba Stankiewicz Trio.

Krakowskie Noce, w ramach których odbywa się Noc Jazzu, składają się z siedmiu odsłon. Za nami już: Noc Kin Studyjnych, Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, a przed nami, poza Nocą Jazzu, także Noc Cracovia Sacra (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (7-9 października).

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Bezpłatne bilety wstępu na Dziedziniec Muzeum Książąt Czartoryskich oraz do Sukiennic można odbierać od 11 lipca w Centrum Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11.

Program dostępny jest tutaj.

Źródła: UM Kraków