Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

No i stało się! Od soboty w Krakwoie zaczyna obowiązywać nocny zakaz detalicznej sprzedaży alkoholu. Rada Miasta Krakowa uznała, że prohibicja będzie obowiązywać od północy do godz. 5.30 na terenie wszystkich dzielnic z wyłączeniem restauracji i barów.

Rada Miasta Krakowa już w 2016 r. podejmowała działania w celu ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach w porze nocnej. Zakaz wchodzi w życie od 1 lipca 2023 r.

Radni już w maju przyjęli projekt uchwały, która wprowadza ograniczenia handlu w nocy napojami alkoholowymi przeznaczonymi do spożycia poza miejscem sprzedaży. Od 1 lipca zakaz będzie obowiązywał w sklepach spożywczych, supermarketach, hipermarketach, domach handlowych, na stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych, z produktami specjalistycznymi, np. winiarskich, dyskontowych, punktach sprzedaży detalicznej przy hurtowniach.

Uwaga! To nie są przelewki. Naruszenie zakazu to przestępstwo podlegające przepisom karnym ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Przypomnijmy, że rady dzielnic miały zróżnicowane stanowisko w sprawie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Osiem z nich negatywnie oceniło projekt uchwały (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Dębniki, Podgórze Duchackie, Mistrzejowice), pięć pozytywnie (Prądnik Czerwony, Zwierzyniec, Łagiewniki – Borek Fałęcki, Podgórze, Wzgórza Krzesławickie), pięć nie zajęło stanowiska (Swoszowice, Bieżanów – Prokocim, Czyżyny, Bieńczyce, Nowa Huta). Należy przy tym dodać, że Rada Dzielnicy Stare Miasto zaopiniowała projekt uchwały negatywnie ze względu na zaproponowany zbyt krótki przedział godzinowy zakazu. Od początku optowała za rozszerzeniem godzin zakazu od godz. 22.00 do 6.00.

Zakaz został wprowadzony za zgodą mieszkańców Krakowa. Od 14 października do 15 grudnia 2022 r. przeprowadzono badania ankietowe „Tak/Nie – Zdecyduj o nocnym handlu alkoholem w sklepach!”. Można było wypowiadać się w różnych formach: ankiety internetowej i papierowej, wywiadu telefonicznego. Wyniki były jednoznaczne. Krakowianie chcą wprowadzenia zmian dotyczących nocnej sprzedaży detalicznej alkoholu na terenie miasta, aczkolwiek przewaga zwolenników takiego rozwiązania nie jest pokaźna. Za ograniczeniem sprzedaży opowiedziało się ponad 6 tys. mieszkańców (54,77 proc.), przeciw było o tysiąc osób mniej (45,23 proc.).

Trudno oszacować możliwe konsekwencje przyjęcia uchwały dla budżetu miasta. Dochody z opłat za zezwolenia wnoszone przez przedsiębiorców są przeznaczane na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Zaplanowano, że w tym roku będzie to 25 mln zł. Gdy nastąpi brak możliwości sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych, możliwe jest zmniejszenie dochodów z opłat. Prawdopodobnie zwiększą się obroty uzyskiwane przez lokale gastronomiczne, a w konsekwencji ewentualne obniżenie dochodów gminy będzie niewielkie.

Próby wprowadzenia prohibicji

Rada Miasta Krakowa już w 2016 r. podejmowała działania w celu ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach w porze nocnej. 26 października skierowano do Sejmu i Senatu rezolucję, w której apelowano o zwiększenie uprawnień samorządu w zakresie możliwości regulacji godzin otwarcia punktów detalicznych sprzedających alkohol. W 2018 r. przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące nocnej prohibicji w sklepach w poszczególnych dzielnicach Krakowa. 12 września 2018 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o wprowadzeniu ograniczeń na terenie Starego Miasta. Uchwała jednak nie weszła w życie, ponieważ 15 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wstrzymał jej wykonanie. 20 lutego 2019 r. Kraków wniósł skargę kasacyjną od wyroku WSA. 24 sierpnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie. 22 lutego 2023 r. WSA oddalił skargi przedsiębiorców na uchwałę Rady Miasta Krakowa z 12 września 2018 r. Wyrok jest nieprawomocny, a przedsiębiorcy wnieśli kolejną skargę.

Źródła: Strefa Miast