Rok Włodzimierza Tetmajera został zainaugurowany 29 grudnia 2022 r. „Kolędowaniem z Tetmajerem”. Program obchodów obejmuje różne wydarzenia, wśród których każdy może znaleźć propozycje przybliżające działalność i twórczość słynnego mieszkańca Bronowic. Jego postawa może inspirować, a dokumentacja codziennego życia na wsi przełomu XIX i XX wieku – skłaniać do poznania swoich korzeni i najbliższej okolicy, a także zrozumienia przekazywanej przez starsze pokolenie tradycji.
– Rok Tetmajera rozpoczął się w grudniu, więc już trochę wydarzyło się od tego czasu – mówi Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki. – Cały ten program jest tak skonstruowany, żeby działy się i duże i mniejsze rzeczy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 23 lutego zapraszamy do Rydlówki na wykład o miłości w malarstwie Młodej Polski, gdzie przede wszystkim będziemy mówić o Tetmajerze, ale nie tylko o nim. Oprócz tego w lutym podpiszemy kolejne porozumienia o współpracy.
15 lutego w Rydlówce (oddział Muzeum Krakowa) podpisano umowy dotyczące współpracy przy organizacji wydarzeń Roku Włodzimierza Tetmajera. Podpisanie umów było też okazją do spotkania, w którym wzięła udział Zofia Gręplowska − wnuczka Włodzimierza Tetmajera.
Żywe obrazy – ogólnopolski konkurs
Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować nagranie lub fotografię przedstawiające odtworzenie sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera. Konkurs będzie adresowany do różnych grup wiekowych, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jego celem jest popularyzacja twórczości Tetmajera, poszerzenie wiedzy na temat jego życia, a także rozwijanie kreatywności i wyobraźni uczestników.
– W marcu odbędzie się pierwszy z cyklu czterech koncertów inspirowanych Włodzimierzem Tetmajerem, wtedy też ogłosimy konkurs na „żywe obrazy", do którego chcielibyśmy zaprosić także instytucje kultury oraz wszystkich chętnych, żeby spróbowali odtworzyć obrazy Tetmajera. Artysta malował naprawdę dużo, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Joanna Zdebska-Schmidt.
Odtworzenie dzieł Tetmajera w wielu przypadkach wymagać będzie zaangażowania osób w różnym wieku, a także sięgnięcia do skarbów ukrytych w babcinych szafach czy na strychu rodzinnego domu. Konkursowi ma towarzyszyć #challenge dla pracowników instytucji kultury na odtworzenie sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera.
Sadzenie malw w miastach całej Polski
Muzeum Krakowa, we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, planuje obsadzić malwami ulice noszące imię Włodzimierza Tetmajera lub ulice Malwowe w całej Polsce. Będzie to okazja do opowieści o losach Włodzimierza Tetmajera, a także sąsiedzkiej integracji i wspólnej troski o estetykę najbliższego otoczenia. Wybór malw nie jest przypadkowy – to rośliny, które kojarzą się z wiejskim obejściem i też często były malowane przez młodopolskich artystów, w tym przez samego Tetmajera.
Wystawa monograficzna
Blisko dwieście obrazów sztalugowych i kilkaset rysunków, głównie szkiców do kompozycji malarskich, będziemy mogli podziwiać na wystawie „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer” (wernisaż 29 czerwca w pałacu Krzysztofory). Prezentacja ma obejmować dzieła pochodzące z kolekcji muzealnych i ze zbiorów prywatnych. Niektóre prace zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. Uzupełnieniem będzie kameralna prezentacja – w osobnych aneksach wystawy – przedmiotów, zdjęć i pamiątek, w tym rodzinnych, obrazujących aktywność pozaartystyczną, a zwłaszcza polityczną i niepodległościową Tetmajera.
„Tetmajer bez Przerwy łączy przeciwieństwa” – społeczna wystawa plenerowa
Główną ideą wystawy jest oddanie głosu różnym społecznościom, poprzez zaproszenie ich do jej tworzenia. Wystawa poświęcona będzie wybranym zagadnieniom działalności i życia Włodzimierza Tetmajera. Każdą z tablic przygotuje inna grupa w ramach warsztatów realizowanych z zaproszonymi do projektu artystami. Wystawa będzie miała charakter objazdowy i zostanie zaprezentowana w różnych miastach Polski.
Dlaczego warto zobaczyć wystawę, przekonuje Joanna Zdebska-Schmidt:
– To będzie wystawa o tyle niezwykła, że przygotują ją różne grupy społeczne. Nie będzie tworzona przez specjalistów, tylko przez tych, którzy są zafascynowani Tetmajerem.
„Oblicza Tetmajera” – ogólnopolska konferencja naukowa
Konferencja, z udziałem zaproszonych ekspertów z całej Polski, będzie poświęcona życiu, działalności i twórczości Włodzimierza Tetmajera. To pierwsze tego typu spotkanie, szansa nie tylko na uporządkowanie ogromnego dorobku Włodzimierza Tetmajera, ale także na rozmowy i dyskusje inspirowane jego postawą i aktywnością. Konferencja została zaplanowana na jesień 2023 r.
Wykłady popularnonaukowe, warsztaty, koncerty
W ramach realizowanego w Rydlówce cyklu „Herbatka u Rydlów” raz w miesiącu w roku akademickim odbywają się wykłady poświęcone sztuce Młodej Polski. W 2023 r. będą one skupione przede wszystkim na życiu i twórczości Włodzimierza Tetmajera.
Warsztaty, adresowane do różnych grup wiekowych, w tym także osób ze specjalnymi potrzebami, będą miały charakter twórczy – zaproszeni artyści, rękodzielnicy lub rzemieślnicy w trakcie warsztatów będą wspólnie z uczestnikami realizować konkretne zadanie: malować, wykonywać tradycyjne ozdoby, projektować przestrzenie oraz szkicować.
Cykl koncertów zostanie natomiast zrealizowany we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie. Muzyka towarzyszyła Włodzimierzowi Tetmajerowi przez całe jego życie – zarówno w postaci pieśni obrzędowych, kościelnych, ludowych, przyśpiewek nuconych w towarzystwie kolegów, jak i muzyki klasycznej obecnej w salonach Krakowa. Wybór Rydlówki na miejsce koncertów nie jest przypadkowy – był to pierwszy własny dom Włodzimierza Tetmajera, który wybudował dla swojej rodziny. Był to też swego rodzaju pierwszy salon kulturalny w ówczesnej wsi Bronowice, łączący różne warstwy i grupy społeczne, podobnie jak muzyka, która zabrzmi w Rydlówce łączyć będzie style i wątki, a także samych słuchaczy.