Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Rozpoczęły się prace przy tworzeniu Ogrodu Krakowianek. Powstaje w rejonie Nowego Kleparza na ul. Prądnickiej. Ma być to nie tylko zielony, kwitnący zakątek, ale także miejsce symboliczne upamiętniające nadanie kobietom w Polsce praw wyborczych.

Rozpoczęły się prace terenowe przy tworzeniu Ogrodu Krakowianek na ul. Prądnickiej, a dokładnie w rejonie Nowego Kleparza

Polska należała do tych krajów w Europie, w których prawa wyborcze kobietom przyznano najwcześniej. Przed nami zrobiły to kraje skandynawskie, Łotwa, Estonia i Rosja, a w tym samym roku co Polska: Niemcy, Austria, Wielka Brytania Litwa. Prawa kobiet potwierdzone zostały 28 listopada 1918 r. dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

To wydarzenie ma upamiętniać Ogród Krakowianek. Powstanie w nim ścieżka dydaktyczna, która pozwoli zapoznać się z historią emancypacji kobiet w Polsce i na świecie. Stworzone w ogrodzie polany będą idealnym miejscem do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych.

Na głównej osi komunikacyjnej powstanie plac pamięci. Ten punkt będzie opatrzony tablicą z symboliczną datą 28.11.1918 r. Na całym terenie pojawią się nowe nawierzchnie, staną ławki. W ogrodzie zostanie zasadzone sto drzew, w tym klony czerwone i robinie akacjowe, a także kilka tysięcy krzewów, pnączy i kwiatów, m.in. róże, liliowce, tulipany.

Źródła: Strefa Miast